Ruch i linienie. Zwierzęta wiosną

piesek-ladny

Wiosną powinniśmy w szczególny sposób zadbać o nasze zwierzęta. Problemy nie zawsze są oczywiste. To choćby kwestia diety, pcheł czy linienia, czyli sezonowej wymiany futra.

Wiele zwierząt po okresie zimy cierpi z powodu pogorszonej kondycji i nadwagi. Czworonoga należy stopniowo przyzwyczajać do ruchu. Problemem może być również inwazja niechciane ektopasożyty. – Jeśli chodzi o inwazję kleszczy, jest ona w dużym stopniu zależna od pogody i temperatury – mówi częstochowska lekarz weterynarii Justyna Podhorska. – Najczęściej taka inwazja rozpoczyna się już w marcu i wtedy niestety w codziennej praktyce zdarza nam się usuwać z ciała naszych psów, kotów po kilkanaście kleszczy dziennie. Jeśli chodzi o miejsca, gdzie kleszcze się najczęściej przyczepiają, które powinniśmy sprawdzać, są to szyja, pachy, pachwiny, także okolice głowy.

Przed pchłami i kleszczami zwierzęta można zabezpieczyć. Dla przykładu obroże przeciw pasożytom działają nawet do 8 miesięcy, istnieją również płyny wylewane na kark czy tabletki. Wiosna to również czas nieplanowane rozmnażania się czworonogów, a także traumatyczny okres linienia. – Pojawia się problem linienia, czyli wymiany ciężkiej, zimowej sierści na letnią. Dotyczy to przede wszystkim właścicieli dużych psów długowłosych. Tutaj zachęcałabym do stosowania, szczególnie wiosną, suplementów, witamin, które w swoim składzie będą zawierały kwasy omega 3, omega 6, biotynę czy cynk – mówi Justyna Podhorska. – Oczywiście samo podawanie tych preparatów nie pomoże, więc zachęcam, żeby jednak codziennie wyczesywać swojego pieska.

Krzysztof Rygalik

Skip to content