Ruch to zdrowie – AJD ma nowe pracownie dla fizjoterapii

SAM_0168

Akademia im. Jana Długosza posiada nowe pracownie dla fizjoterapii. Ich uroczyste otwarcie miało miejsce dzisiaj , 18 marca, na Wydziale Pedagogicznym AJD przy ul. Waszyngtona 4/8. Korzystający z nich studenci nabędą umiejętności, które pozwolą udzielać ludziom wsparcia w procesie rehabilitacji. – Studenci już korzystają z tego, ponieważ zaczęli od semestru letniego zajęcia w tej pracowni. Mamy w środku cztery rodzaje pracowni – mówi prof. dr hab. Jacek Wąsik, dyrektor Instytutu Wychowania Fizycznego, Turystyki i Fizjoterapii.

Pracownie do fizjoterapii mają szerokie zastosowanie w edukowaniu studentów. Zostały wyposażone m.in. w urządzenia medyczne. Mgr Anna Pilis z Instytutu Wychowania Fizycznego, Turystyki i Fizjoterapii opowiada o przykładowej pracowni – elektroterapii, gdzie wykorzystuje się elektryczność oraz ciekły azot: – Pierwszy sprzęt został zakwalifikowany do elektroterapii. To pole magnetyczne, którego zastosowanie jest bardzo szerokie; głównie przeciwzapalnie, przeciwbólowo, oparzenia, odmrożenia, także gojenie się świeżych ran. W dalszej kolejności mamy soluks. To wykorzystanie światła i różnego rodzaju wiązek światła. Dalej mamy elektrostymulator, elektrostymulację przy użyciu prądów stałych. W dalszej kolejności mamy diatermię krótkofalową i ostatnie urządzenia, które są w naszej pracowni, laser i ultradźwięki.

W Zakładzie Fizjoterapii mieszczą się 4 pracownie dydaktyczne. Jedną z nich jest pracownia masażu i terapii manualnej, w ramach której studenci będą nabywać umiejętności leczenia różnymi technikami ręcznymi. Dwie pracownie będą wykorzystywane w ramach przedmiotu Fizykoterapia. Jest to pracownia elektroterapii oraz pracownia hydroterapii. W tych miejscach będą prowadzone zajęcia z wykorzystaniem czynników fizykalnych w celach leczniczych. Natomiast w czwartej pracowni, kinezyterapii, studenci będą nabywali umiejętności leczenia ruchem.

Krzysztof Rygalik

Skip to content