Przez dziesięciolecia komunistyczna władza robiła wszystko, żeby fałszować historię Polski. Ofiarą tej propagandy padli Żołnierze Niezłomni i ich rodziny, które przez lata żyły z piętnem „wyklętych”.

Dziś wiedza o działalności podziemia antykomunistycznego jest zdecydowanie większa, ale wciąż naszym wspólnym zadaniem jest przywracanie pamięci o heroizmie i poświęceniu Żołnierzy Wyklętych. Dlatego Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska zaprasza uczniów i nauczycieli Szkół do udziału w VIII Wojewódzkim Konkursie „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”, który skierowany jest do uczniów ostatnich klas szkół podstawowych (kl. VI, VII i VIII) oraz szkół ponadpodstawowych.

Inicjatywa ta, co roku spotyka się z życzliwym przyjęciem nauczycieli i uczniów z województwa śląskiego, o czym świadczą 1989 prace, które powstały w poprzednich edycjach.

Laureaci w obu kategoriach oraz ich opiekunowie na zaproszenie europoseł odwiedzą Parlament Europejski w Brukseli. Ponadto na zwycięzców i finalistów czekają nagrody książkowe oraz gry historyczne, a wszyscy uczestnicy i ich nauczyciele otrzymają imienne dyplomy potwierdzające udział w Konkursie. Przewidziana jest także nagroda dla szkoły, z której napłynie największa liczba zgłoszeń.

Patronat naukowy objął Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach.

Źródło: biuro prasowe Jadwigi Wiśniewskiej

Skip to content