Ruszają rekrutacje do Państwowej Straży Pożarnej

Zawód, cieszący się niezwykle dużym zaufaniem społecznym, ale również okupiony niestety dużym ryzykiem. Mowa tu o strażakach, którzy codziennie, w pocie czoła ratują życie, zdrowie i dobytek ludzi. W Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie już wkrótce nadarzy się okazja, by dołączyć do tej wyjątkowej grupy zawodowej.

W najbliższym czasie bowiem ma rozpocząć się nabór do szkół aspirantów. Więcej na ten temat powiedział St. bryg. Dariusz Andryszkiewicz rzecznik prasowy komendanta CSPSP:

– Rekrutację zaczynamy już wkrótce, w ciągu kilku dni. Liczymy się z tym, że będzie około kilkuset osób chętnych do dostania się do naszej szkoły. Dysponujemy jednak tylko sześćdziesięcioma miejscami. Dostaną się tradycyjnie najlepsi z najlepszych, ale ja zawsze zachęcam, ponieważ to jest miejsce, gdzie możemy rozpocząć niesłychanie piękną przygodę swojego życia jako strażak. A do tego trzeba jednak powołania, dobrej kondycji fizycznej, zdrowia i przede wszystkim chęci. Jest to piękna służba, poparta zaufaniem społecznym, ale też bardzo wymagająca. Przyjście do szkoły, mieszkanie w niej przez 21 miesięcy, bo tyle trwa szkoła aspirantów, podzielone zostało przepustkami, urlopami. Nie zmienia to jednak faktu, że jest tutaj przede wszystkim nauka, chociażby w salach wykładowych, laboratoriach oraz na największym poligonie pożarniczym. Szkoła ma ukształtować profesjonalnego strażaka Państwowej Straży Pożarnej, co czynimy od kilkudziesięciu lat.

Dariusz Andryszkiewicz dodał również, że wśród strażaków niezwykle twardą i zaradną grupą są kobiety:

– Kobiety, tak jak i w życiu, potrafią bardzo dobrze dowodzić mężczyznami, akcjami ratowniczymi itd. Mówię to trochę z przymrożeniem oka, ale zdecydowanie serio, bo jedną z komendantów naszej szkoły była pani starsza bryg. Elżbieta Rakowska, która doskonale kierowała. Bardzo dużo nas nauczyła, sporo wymagała przede wszystkim od siebie, a dopiero później od nas, dając nam przykład, jak służyć i się doskonalić. To właśnie ona była prekursorką zachęcania młodych dziewcząt. Te, które przyszły, spróbowały i się dostały do szkoły nigdy w historii szkoły żadna z nich nie zrezygnowała w okresie unitarnym, czyli pierwszego przeszkolenia zawodowego. Z kolei wśród chłopców to co roku kilku z nich rezygnuje. Dziewczyny zatem są naprawdę odporne na stres i twarde.

Zapowiedź ruszenia rekrutacji w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie zbiegło się z obchodzonym 11 maja Świętem Strażaka. Być może właśnie to wydarzenie będzie mogło skłonić kolejnych chętnych do spróbowania swoich sił w tym wymagającym zawodzie.

WS

Skip to content