Ruszają wakacje – zadbajmy o bezpieczeństwo nad wodą

Za nami pierwsze tegoroczne upały. To sprawia, że pierwsze osoby lada chwila rozpoczną swoje urlopy, a jedną z form ich odpoczynku mogą być kąpiele w zbiornikach wodnych.

Częstochowskie służby apelują jednak i przypominają: „Płytka wyobraźnia to kalectwo”. Jak mówiła podkom. Sabina Chyra-Giereś z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, w tym sezonie częstochowska policja podejmowała już interwencje związane z zagrożeniem wynikającym z możliwości utopienia.

– Policjanci z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji z Częstochowy mieli dużo pracy na zalewie w Poraju. Dzięki szybkiej i sprawnej akcji uratowali dwóch mężczyzn, którzy wpadli do wody. Później mundurowi pomogli też załodze wywróconej żaglówki oraz sternikowi, który miał problem z dopłynięciem do portu – poinformował oficer prasowy.

Częstochowscy strażnicy miejscy corocznie podczas prelekcji w przedszkolach i szkołach, a także na spotkaniach z dorosłymi, przedstawiają zasady bezpiecznego zachowania się nad wodą. – Te kluczowe szczególnie akcentowane są przed zakończeniem roku szkolnego i rozpoczęciem letnich wakacji.

– Te kluczowe szczególnie akcentowane są przed zakończeniem roku szkolnego i rozpoczęciem letnich wakacji. Nigdy nie należy wchodzić do wody po alkoholu lub środkach odurzających. Nie należy skakać do wody na tzw. główkę w nieznanych miejscach. Należy pływać w miejscach tylko do tego wyznaczonych, tam, gdzie nadzór sprawują ratownicy. Należy zawsze stosować się do poleceń ratownika. Nie należy wbiegać do wody, gdy wcześniej ogrzewaliśmy się na słońcu. Najpierw należy schłodzić stopniowo swoje ciało wodą. Nie należy wypływać na materacu wodnym daleko od brzegu. Pływając łódką, rowerem wodnym czy kajakiem, należy zawsze założyć kapok. Na terenie Częstochowy należy kąpać się wyłącznie na kąpieliskach strzeżonych przez ratowników wodnych. Straż Miejska w Częstochowie przestrzega przed kąpielami w „dzikich” miejscach – tłumaczył Artur Kucharski, rzecznik prasowy Staży Miejskiej w Częstochowie – tłumaczył Artur Kucharski, rzecznik prasowy Staży Miejskiej w Częstochowie.

Niestety, niemal każdego roku na kąpieliskach w Częstochowie i okolicach dochodzi do co najmniej jednego śmiertelnego wypadku, spowodowanego utonięciem w wyniku nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa.

BNO

Skip to content