W sobotę 2 marca wszyscy łaknący wiedzy na temat śpiewania psalmów podczas Mszy św. mieli okazję ją poszerzyć, a także rozwinąć swoje umiejętności. Ruszyła bowiem kolejna edycja Kursu Psałterzy, który organizuje Ośrodek Muzyki Liturgicznej przy Wyższym Instytucie Teologicznym im. NMP Stolicy Mądrości w Częstochowie.

O to, co jest celem organizowania takiego kursu, zapytaliśmy jednego z prowadzących, ks. Krzysztofa Borowca:

Chodzi o to, że spośród muzyków kościelnych, którzy podejmują swoje funkcje w liturgii, psałterzysta jest pierwszy. Tak mówi instrukcja o muzyce. Psałterzysta jest pierwszy z tego powodu, że on głosi Słowo Boga. Bóg używa jego ust do tego, żeby przemówić do swojego ludu, więc jak Kościół ma zająć się muzykami kościelnymi to przede wszystkim psałterzystami, żeby oni naprawdę oddali swoje usta Bogu, żeby Bóg mógł przemówić do swojego ludu przez nich.

Kurs Psałterzysty składa się z sześciu sobotnich sesji, na które składają się: nauka emisji głosu, nauka melodii psalmów, wykłady o liturgii, warsztaty z dykcji i panowania nad stresem.

Wszystkich zainteresowanych Kursem Psałterzysty po szczegółowe informacje odsyłamy na stronę Ośrodka Muzyki Liturgicznej.

KF

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content