Fot. gov.pl

Seniorzy, którzy ukończyli 80. rok życia, mogą od 15 stycznia zarejestrować się na szczepienie przeciw Covid-19. Zapisy dostępne są poprzez infolinię 989, e-rejestrację na stronie pacjent.gov.pl, a także w punkcie szczepień u lekarza pierwszego kontaktu. Szczepienia rozpoczną się 25 stycznia.

Proces szczepień oparty jest o dokument e-skierowania ważny 60 dni od dnia wystawienia. E-skierowania generowane są automatycznie w systemie P1 (Elektronicznej Platformie Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych) w transzach zgodnych z kolejnością szczepień. Ponadto, lekarze mogą wystawić dla pacjenta indywidualne e-skierowanie. – Rejestracja na szczepienie nie jest trudna, a we wszystkim pomagają konsultanci – zapewnia Paweł Kikosicki z Narodowego Funduszu Zdrowia:

– Po podaniu naszych podstawowych danych, konsultant infolinii wybierze dogodny dla nas termin (dostępny w systemie). Podczas rozmowy należy podać jedynie swój numer PESEL. Konsultant odnajdzie nasze dane i zobaczy w systemie czy zostało wystawione należne skierowanie. Więcej czynności pacjent nie musi wykonywać.

Do rejestracji na szczepienie zachęca m.in. częstochowski sanepid, o czym mówi Edyta Kapelka:

– Rozpoczęliśmy kampanię edukacyjną, związaną z Narodowym Programem Szczepień. Jak wiecie Państwo, wszelkie placówki bardzo mocno angażują się w ten program. My również i zachęcamy wszystkich do rejestracji i szczepienia.

Proces szczepień realizowany jest etapami. Jako pierwsi z usługi skorzystały osoby z tzw. grupy zero (m.in. zatrudnione w sektorze ochrony zdrowia, a także studenci i pracownicy uniwersytetów medycznych). Pisaliśmy o tym tutaj. Od 15 stycznia została uruchomiona rejestracja online dla wszystkich osób pełnoletnich. W momencie, kiedy szczepienia będą dostępne dla danej grupy – osoby te dostaną stosowną wiadomość e-mail. O to, czy będą się szczepić, zapytaliśmy mieszkańców Częstochowy:

-Oczywiście, że się zaszczepię. To przecież dobrodziejstwo dla nas wszystkich. Męża na szczepienie też zapiszę.
– Uważam, że ta tworzenie tej szczepionki trwało zbyt krótko, dlatego nie jestem przekonana. Raczej nie skorzystam ze szczepienia. Wolę wiedzieć, co dostarczam swojemu organizmowi.

W etapie pierwszym, oprócz seniorów, szczepieni będą m.in. pacjenci hospicjów, nauczyciele, służby mundurowe, prokuratorzy i asesorzy prokuratury oraz członkowie ochotniczych straży pożarnych, a także ratownicy górscy i wodni wykonujący działania ratownicze.

Na rządowej stronie dostępna jest mapa z lokalizacjami punktów szczepień w całym kraju. Wykaz dostępnych punktów pojawia się po kliknięciu w dane województwo. O starcie rejestracji dla kolejnych grup będziemy informować na bieżąco.

Rozporządzenie Rady Ministrów z 14 stycznia 2021 roku dostępne tutaj. 

ABK/IAR

Skip to content