źródło fot.: www.gov.pl

Samorządy włączą się w akcję informacyjną, a rząd dofinansuje gminom transport osób, które nie będą mogły samodzielnie udać się na szczepienie przeciwko COVID-19 – takie są ustalenia rozmów strony rządowej i samorządowej. O szczegółach poinformowali na konferencji prasowej Michał Dworczyk, szef KPRM, Paweł Szefernaker, wiceszef MSWiA oraz Michał Kuczmierowski, prezes Agencji Rezerw Materiałowych.

– Narodowy Program Szczepień jest ważny dla nas wszystkich, niezależnie od przynależności partyjnej – podkreślił minister Michał Dworczyk.
Szef KPRM poinformował, że nasz kraj zakontraktował 60 milionów dawek szczepionki, co wystarczy dla 30 milionów Polaków. Do tej pory zostało zaszczepionych prawie 178 tys. osób, a ponad 204 tys. dawek szczepionki trafiło do punktów szczepień.

Współpraca rządu z samorządem
Wiceszef MSWiA przedstawił jak będzie wyglądało zaangażowanie samorządów lokalnych w transport do punktów szczepień oraz kampanię informacyjną o Narodowym Programie Szczepień.
– Rząd będzie finansował dowóz osób z niepełnosprawnościami i mających problem z dojazdem do punktów szczepień w wysokości 80% średnich kosztów dowozu. Transport powinien być dostępny dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym oraz m. in. seniorów, mających problemy z dotarciem do punktów szczepień na terenach wiejskich i w miastach poniżej 100 tys. mieszkańców – przekazał Paweł Szefernaker.
Wyliczone przez rząd stawki za przewóz jednej osoby niepełnosprawnej wynoszą: 75 zł w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, w gminach poniżej 100 tys. mieszkańców 65 zł. Stawka za przewóz osoby sprawnej ruchowo to 30 zł (tylko w gminach poniżej 100 tys. mieszkańców).
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji zaznaczył, że część samorządowców uznała, że stawki ryczałtu rządowego wsparcia powinny być wyższe niż 80 proc., ponieważ koszty w niektórych miejscach będą wyższe niż oszacowane przez rząd. – Co do zasady stawki zostały przez większość zaakceptowane – dodał wiceminister Szefernaker.

Aktywne działania lokalne
Rząd i strona samorządowa ustaliły też, że samorządy aktywnie włączą się w akcję informacyjną o szczepieniach przeciwko COVID-19. Do seniorów zostaną wysłane m.in. informacje, a w lokalnej prasie pojawią się ogłoszenia o szczepieniach.
W ciągu najbliższych tygodni w każdym województwie odbędą się spotkania powołanych przez wojewodów pełnomocników ds. szczepień z samorządowcami (wójtami, burmistrzami, przewodniczącymi rad gmin, powiatów).
– Chciałbym podziękować za zaangażowanie w te kwestie, o których tu mówimy, stronie samorządowej. Jestem przekonany, że współpraca w tym ponadpartyjnym temacie powinna być na najwyższym poziomie – zwrócił się do samorządowców wiceminister Paweł Szefernaker.

Więcej informacji na temat Narodowego Programu Szczepień jest dostępnych pod adresem: www.gov.pl/web/szczepimysie

źródło: www.gov.pl

Skip to content