fot. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przypomina o trwającym programie “Dobry start”, mający wesprzeć dzieci rozpoczynające nowy rok szkolny. Tzw. wyprawka szkolna będzie wynosiła 300 zł i będzie przysługiwała każdemu dziecku w rodzinie bez względu na dochód.

Jak podkreśla wiceminister Barbara Socha, program już od kilku lat zapewnia finansowe wsparcie dla rodzin uczących się w szkołach dzieci.

– Jest to program, który już od kilku lat realizujemy dla uczniów do 20. roku życia i to zarówno szkół podstawowych, jak i średnich i policealnych. Wsparcie polega na jednorazowej wypłacie 300 zł z okazji początku roku szkolnego na tzw. wyprawkę szkolną. Wyprawka ta wypłacana jest już w wakacje – jeżeli ktoś złożył wcześnie wniosek, to prawdopodobnie już ma te pieniądze na koncie lub będzie je miał niebawem.

Świadczenie dobry start przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24. roku życia. Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Wiceminister Barbara Socha wyjaśnia, w jak sposób można to zrobić.

– Wnioski można składać do listopada na kilka sposobów, tj. przez Portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie https://empatia.mpips.gov.pl/, przez bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS.

Wniosek można złożyć w tych samych instytucjach, co wniosek o 500+, czyli w urzędzie miasta lub gminy, ośrodku pomocy społecznej lub innej jednostce wyznaczonej w gminie (np. w centrum świadczeń). Wnioski o świadczenie dla dzieci przebywających w pieczy zastępczej są z kolei przyjmowane przez powiatowe centra pomocy rodzinie. Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to wsparcie trafi do rodziny w ciągu 2 miesięcy od daty złożenia wniosku. Wzór wniosku oraz wszelkie dodatkowe informacje znajdują się na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

MSI

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content