Rządowe dopłaty do oprocentowania kredytów

Fot. gov.pl

Bank Gospodarstwa Krajowego uruchomił Fundusz Dopłat do Oprocentowania, który jest ważnym elementem Tarczy Antykryzysowej. Nowy mechanizm zakłada, że maksymalnie przez rok przedsiębiorca będzie spłacał tylko część odsetek należnych bankowi kredytującemu, a resztę pokryje dopłata z budżetu państwa.

Jak tłumaczy Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju, Fundusz ma ułatwić przedsiębiorcom dostęp do kredytów w czasie kryzysu gospodarczego.

– Przedsiębiorca, który zaciąga pożyczkę czy kredyt obrotowy, potrzebny mu do utrzymania się na rynku, będzie mógł obniżyć jego koszt właśnie za sprawą Fundusz Dopłat do Oprocentowania. Z Funduszu będą mogły korzystać małe, średnie i duże firmy.

Wsparcie z Funduszu Dopłat do Oprocentowania można łączyć z innymi programami, takimi jak np. gwarancje kredytów de minimis. Jak mówi prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka, wysokość państwowej dopłaty do odsetek zależy od wielkości danego przedsiębiorstwa:

– Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą oczekiwać dopłat do odsetek na poziomie dwóch punktów procentowych. W przypadku dużych firm będą to dopłaty do poziomu jednego punktu procentowego.

Kredytów z dopłatami będą udzielały banki komercyjne i spółdzielcze, które mają umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Ich lista znajduje się na stronie internetowej BGK.

 

Źródło: IAR

Skip to content