Bank Gospodarstwa Krajowego uruchomił Fundusz Dopłat do Oprocentowania, który jest ważnym elementem Tarczy Antykryzysowej. Nowy mechanizm zakłada, że maksymalnie przez rok przedsiębiorca będzie spłacał tylko część odsetek należnych bankowi kredytującemu, a resztę pokryje dopłata z budżetu państwa.
Jak tłumaczy Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju, Fundusz ma ułatwić przedsiębiorcom dostęp do kredytów w czasie kryzysu gospodarczego.
– Przedsiębiorca, który zaciąga pożyczkę czy kredyt obrotowy, potrzebny mu do utrzymania się na rynku, będzie mógł obniżyć jego koszt właśnie za sprawą Fundusz Dopłat do Oprocentowania. Z Funduszu będą mogły korzystać małe, średnie i duże firmy.
Wsparcie z Funduszu Dopłat do Oprocentowania można łączyć z innymi programami, takimi jak np. gwarancje kredytów de minimis. Jak mówi prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka, wysokość państwowej dopłaty do odsetek zależy od wielkości danego przedsiębiorstwa:
– Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą oczekiwać dopłat do odsetek na poziomie dwóch punktów procentowych. W przypadku dużych firm będą to dopłaty do poziomu jednego punktu procentowego.
Kredytów z dopłatami będą udzielały banki komercyjne i spółdzielcze, które mają umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Ich lista znajduje się na stronie internetowej BGK.
Źródło: IAR