Rzecznik Ministerstwa Zdrowia o liczbie testów

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 144 nowych stwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarły kolejne 4 osoby. Natomiast rośnie liczba ozdrowieńców – od wczoraj wyzdrowiało 201 kolejnych osób.

Łącznie liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wynosi 11 761 osób, z czego 539 osób zmarło. Wyzdrowiało 2 466 osób. Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz zwrócił uwagę na to, że ostatniej doby zmalała liczba wykonanych testów, gdyż wyniosła ona poniżej 10 tysięcy.

– Jest to niestety efekt niedzieli – od jakiegoś czasu zauważamy, że po każdej niedzieli liczba wykonywanych testów spada. Wiąże się to m.in. z mniejszą ilością personelu w szpitalach oraz stacjach sanitarno-epidemiologicznych, z których odsyła się testy do laboratoriów. Liczymy, że po dzisiejszym dniu liczba tych testów znowu wzrośnie.

Kierownictwo resortu zdrowia chciałoby, aby liczba wykonywanych testów przekraczała 20 tysięcy na dobę – podkreślił rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

– Robimy wszystko, żeby liczba testów w Polsce rosła szybciej. Będziemy robić coś w rodzaju kwarantannowego “drive-through”, czyli kierować osoby, będące w ostatnich dobach kwarantanny, do miejsc, w których mogą pobrać wymazy do badań, które potwierdzą bądź ostatecznie wykluczą możliwość występowania u nich koronawirusa.

Rzecznik podkreślił, że chodzi o to, aby osoby, które kończą kwarantannę, były pewne, że są zdrowe i mogą wrócić do pracy. Resort zdrowia pracuje też nad tym, aby tak zwane wymazówki obsługiwał zespół kurierski, czyli dojeżdżał do osób, które same nie mogą dojechać na testy.

Źródło: IAR

Fot.: Polska Agencja Prasowa

Skip to content