Rzecznik MZ: testowanie nauczycieli będzie dobrowolne

Warszawa, 07.02.2020. Rzecznik prasowy ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz podczas konferencji prasowej, (sko) PAP/Mateusz Marek

W czasie środowej konferencji prasowej rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział, że testowanie nauczycieli najmłodszych klas na obecność koronawirusa będzie dobrowolne. Badania w całym kraju mają być przeprowadzone w ostatnim tygodniu ferii. Rzecznik resortu zdrowia wyjaśnił, że powrót dzieci do szkół zależy od przebiegu epidemii, a nie od wyników testowania nauczycieli.

– Badania odbywają się na zasadzie dobrowolności, ale oczywistym jest, że każdy kto będzie miał wyniki pozytywny do szkoły nie wróci. Nie ma wymogu obowiązkowych testów, szczególnie kiedy nie ma wskazań do przeprowadzenia ich, stąd też nie można wyciągać konsekwencji wobec osób, które takiemu testowi się nie poddadzą – powiedział rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik resortu dodał, że szkoły zbierają informacje o zapotrzebowaniu na testy dla nauczycieli. Zgłosiło się około 190 tysięcy nauczycieli klas 1-3.