Rzeczpospolita opublikowała Ranking Samorządów 2022

Ranking Samorządów jest corocznym plebiscytem gazety „Rzeczpospolita”. W tym roku opublikowano zestawienie już po raz osiemnasty. Na wynik w Rankingu składają się oceny takich obszarów jak dbałość o mieszkańców, działania proekologiczne, przejrzystość finansów i profesjonalizm zarządzania.

Oceniane samorządy podzielono na trzy kategorie: miasta na prawach powiatu, gminy miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie. Częstochowa zajęła 29. miejsce pośród 65 miast na prawach powiatu. Wynik częstochowskiego samorządu komentuje rzecznik Urzędu Miasta Włodzimierz Tutaj:

Wyprzedziliśmy kilka miast wojewódzkich, jak Kielce, Białystok czy Olsztyn. Wypadliśmy też lepiej od miast najbardziej porównywalnych wielkością, takich jak Gdynia czy Radom i z tego należy się cieszyć.

Pośród 881 gmin miejsko-wiejskich, z naszej okolicy najwyższe noty uzyskał Lubliniec, zajmując 15 miejsce. Natomiast pośród ponad 1500 gmin wiejskich, na 102 pozycji uplasowały się Konopiska. Jak wyjaśnia Jerzy Żurek, wójt Konopisk, wysoka pozycja nie jest dla jego gminy zaskoczeniem, bo Konopiska od wielu lat na nią pracowały:

Przyjąłem to ze spokojem, ponieważ od wielu wielu lat gmina Konopiska znajdowała się w pierwszej setce. Teraz „wyskoczyliśmy” poza setkę, ale myślę, że to wypadek przy pracy, ponieważ w bardzo głupi sposób straciliśmy dwa punkty, gdzie nie powinniśmy stracić.

Wśród gmin miejsko-wiejskich w pierwszej dwusetce znalazły się Kamieńsk, Ogrodzieniec, Pajęczno, Łazy, Zawiercie, Koziegłowy i Radomsko. Natomiast w pierwszej trzysetce gmin wiejskich znalazły się gminy Miedźno na 109 pozycji oraz w drugiej setce Janów, Olsztyn i Dąbrowa Zielona.

Skip to content