Od 23 września w poszczególnych częstochowskich kościołach można usłyszeć muzykę w wykonaniu Chóru Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum.

Jest to druga edycja projektu „Muzyka w świątyniach”, która w ubiegłym roku cieszyła się dużym zainteresowaniem. W poniedziałek odbył się pierwszy z trzech koncertów w kościele św. Józefa w Częstochowie. 24 września Chór Filharmonii Częstochowskiej zagościł w kościele św. Barbary i Andrzeja Apostoła. Jak mówi maestro Janusz Siadlak, pod którego dyrekcją wystąpił chór – repertuar jest dość ciekawy i obszerny:

– Chcemy pokazać oczywiście wspaniałą polską muzykę sakralną, w tym również kompozytorów związanych z Częstochową. Będzie muzyka Juliusza Uciuka, który wyjechał z Częstochowy na studia do Krakowa i tam już został na stałe. Ale nie tylko myślami, bo również fizycznie wraca do Częstochowy. Drugą postacią jest Romuald Twardowski, który jest mieszkańcem Warszawy, urodzonym w Wilnie, ale który w latach 60. przez kilka lat uczył w częstochowskiej szkole muzycznej, jak również był recenzentem muzycznym “Życia Częstochowy”.

Jednak projekt „Muzyka w świątyniach” nie skupia się jedynie na dźwiękach, ale przede wszystkim daje mieszkańcom możliwość poznania historii częstochowskich świątyń. Mówi dr. Juliusz Sętowski, który przybliżył historię kościoła św. Barbary i Andrzeja Apostoła:

– Kościół św. Barbary obok kościoła św. Zygmunta jest najstarszą częstochowską świątynią — kameralną, wyjątkowej urody, mimo że wielokrotnie była plądrowana i burzona. Świątynia ta nie miała szczęścia, ale miała szczęście do wspaniałych ludzi, takich jak ks. Lorentowicz, który w 1891 roku rozpoczął remont.

Proboszcz parafii św. Barbary i Andrzeja Apostoła w Częstochowie o. Ryszard Dec popiera taką inicjatywę, która jest okazją do spotkania się parafian przy dźwiękach sakralnej muzyki:

– Myślę, że ta inicjatywa wyjścia chóru z murów filharmonii jest bardzo cenna. To jest nie tylko kwestia poznawania historii danych świątyń, w których odbywają się koncerty, ale również zaproszenie słuchaczy do obcowania z kulturą wysokich lotów. To jest coś, co również uduchawia ludzi.

Patronat nad wydarzeniem objął abp Wacław Depo, a pieczę medialną sprawują Radio Fiat oraz portal czestochowskie24.pl. Jutro ostatni koncert Chóru Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum w kościele Podwyższenia Krzyża Św. Początek o godzinie 19.15.

AK

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content