SalmonellaNIAID

Lato wciąż trwa, a wysokie temperatury są nie tylko bezpośrednim zagrożeniem dla organizmu, ale również dla żywności. Zatrucia pokarmowe bardzo często powstają w wyniku spożywania niewłaściwie przygotowywanej i przechowywanej żywności.

– Pamiętajmy o tym, że są to stany chorobowe, które w dużym nasileniu występują w okresie letnim, a szczególnie w miesiącach od maja do września – wyjaśnia Edyta Kapelka z Sekcji Oświaty Zdrowotnej częstochowskiego Sanepidu. Winę ponosi wysoka temperatura. – Najczęściej przyczyną zatruć są pałeczki salmonelli. To ponad 90 proc. wszystkich zatruć bakteryjnych.

Zatrucia często mają początek w niewłaściwym przechowywaniu żywności. Objawy chorobowe występują już po kilku godzinach od spożycia zatrutej żywności, ale można temu zapobiegać. Sprawdzenie dat ważności, mycie owoców i warzyw, desek i sztućców to nie wszystko. Zdarza nam się zapominać o rzeczach elementarnych. – Pamiętajmy o myciu rąk. Myjmy ręce przy każdym kontakcie z produktem żywnościowym – mówi Edyta Kapelka. W lato należy też unikać surowego mięsa i żywności zawierającej surowe jaja, np. majonezu, oraz pić przegotowaną wodę. Szybko psująca się żywność powinna być przechowywana w warunkach chłodniczych, również w sprzedaży, na co lepiej zwrócić uwagę przed zakupem.

Najczęściej przyczyną zatruć pokarmowych są pałeczki Salmonella. Zagrożenie stanowią również patogenne typy bakterii E. coli, odpowiadające za większość przypadków zakażenia układu moczowego i będące przyczyną wystąpienia posocznicy (sepsy), oraz gronkowce, bakterie odpowiedzialne za zakażenia m.in. układu pokarmowego, oddechowego i moczowego.

Salmonella występuje w drobiu, a w związku z tym zakażone mogą być także jaja. Poddanie mięsa obróbce termicznej zabije ten rodzaj bakterii, dlatego do zatrucia najczęściej dochodzi po zjedzeniu surowych lub półsurowych jaj. A oblanie jajek wrzątkiem to nie obróbka termiczna. Niebezpieczeństwa nie niesie dopiero jedzenie pieczone, smażone bądź ugotowane. Objawami zatrucia Salmonelli są nudności, biegunka, wymioty, gorączka i dreszczem, bóle głowy i mięśni. W przypadku wystąpienia ww. objawów potrzebna jest pomoc lekarska.

Krzysztof Rygalik

Skip to content