Schron przy ul. Radomskiej – przygotowania do upamiętnienia obrońców

schron - od adama kurusa redata czwa

Schron przy ul. Radomskiej służył polskim żołnierzom broniącym Częstochowy przed najeźdźcami z Wehrmachtu. Ze środka obsługiwany był ciężki karabin maszynowy. Schron jest usytuowany na wzgórzu 296,6, na zachodnich przedmieściach Częstochowy. Tworzy kompleks umocnień razem z dwoma innymi obiektami, z których jeden leży na Cmentarzu Komunalnym, a drugi jest położonym nieopodal schronem obserwacyjnym.

Właśnie trwa renowacja umocnienia przy ul. Radomskiej. – Jest to schron, który ogólnie przetrwał w dobrym stanie do dnia dzisiejszego, natomiast kilkanaście lat temu został podczas budowy ulicy zasypany ziemią, w związku z czym wiele śladów zostało zasłoniętych – zauważa Adam Kurus, który wraz innymi działaczami ze Stowarzyszenia Historycznego Reduta Częstochowa postanowił przywrócić światu zabytek z czasów II wojny światowej.

W założeniu nie tylko sam schron ma zostać oczyszczony z ziemi, ale również najbliższa okolica w promieniu kilku metrów, np. stworzony zostanie nasyp przed umocnieniami. – Również chcemy zrobić łatwe dojście w postaci rowu czy okopu, odtworzyć krótki odcinek, by można było wejść do schronu. Oczywiście to wymaga odkopania również wnętrza schronu – mówi Adam Kurus. W miarę możliwości schron zostanie zrekonstruowany w formie, w jakiej służył polskich obrońcom. Stowarzyszenie Historyczne Reduta Częstochowa rozpoczęło już w bieżącym miesiącu pierwsze prace renowacyjne. Odsłonięto niektóre ślady obrony przed Niemcami – 2 września 1939 r. toczyły się o nasze miasto ciężkie walki – ale ziemia wciąż zasypuje umocnienie powyżej poziomu dolnej krawędzi strzelnicy bojowej.

Tutaj pomóc mogą mieszkańcy Częstochowy. Wszyscy zainteresowani, którzy chcieliby wspomóc prace związane z oczyszczaniem terenu wokół schronu bojowego przy ul. Radomskiej, a także jego częściowym odkopaniem, mogą zrobić to jutro. Zbiórka odbędzie się w sobotę 18 kwietnia o godz. 10.00 na parkingu przy Cmentarzu Komunalnym. Jedyne, co należy zrobić, to zabrać ze sobą rękawiczki oraz narzędzia, które będą przydatne przy pracach porządkowych i ziemnych. Warto przypomnieć, że Stowarzyszenie Historyczne Reduta Częstochowa organizuje swoje akcje, np. renowację grobów naszych przodków, ze środków własnych.

Schron przy ul. Radomskiej, gdy zostanie uporządkowany, będzie potencjalnie dobrym obiektem turystycznym. Również z nieoczywistych na pierwszy rzut oka powodów, bo choćby położenie nieopodal Cmentarza Komunalnego zapewnia dostęp do parkingu i linii komunikacji miejskiej. Aby upamiętnić polskich żołnierzy walczących z narodowym socjalizmem, w maju staraniem Stowarzyszenia Reduta Częstochowa zostanie odsłonięta tablica poświęcona żołnierzom 6 kompanii 27 Pułku Piechoty i jej dowódcy, por. Arkadiuszowi Ordyńskiemu. Tablica już jest przygotowana. Pozostaje tylko przywrócić zabytkowym umocnieniom dawną świetność.

Krzysztof Rygalik

Skip to content