Seniorze, bądź bezpieczny

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej TBS wraz z Częstochowskim Centrum Aktywności Seniorów i częstochowską policją przygotowało spot mający zwrócić uwagę na problem przestępczości w mieście, uderzając szczególnie w częstochowskich seniorów. Chodzi głównie o metody wyłudzania pieniędzy „na wnuczka” i inne sposoby, do jakich uciekają się przestępcy. Spot ma wspomagać akcje policji i być działaniem profilaktycznym. Jak reagować w takich sytuacjach, mówi młodszy inspektor Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, Dariusz Atłasik:

– Przede wszystkim, trzeba mieć pełną świadomość, że nigdy nie ma takich sytuacji, by ktokolwiek z policji , z Centralnego Biura Śledczego, ze straży, zażądał jakichkolwiek pieniędzy. Nie ma takich sytuacji, by funkcjonariusz doprowadził do sytuacji, w której senior miałby przelać jakiekolwiek pieniądze na jakiekolwiek konto. Takich sytuacji nie ma. Formuła pracy w policji na to nie pozwala. Wielka prośba do wszystkich seniorów o jak najpilniejszy kontakt pod numer 112 lub 997. Taka pełna informacja pozwoli policji zareagować szybko i dynamicznie.

Elżbieta Markowska na co dzień prowadzi Częstochowskie Centrum Aktywności Seniorów i, jak sama podkreśla, takie akcje społeczne i kampanie zwracające uwagę na problemy seniorów, są bardzo potrzebne. Dzięki nim zwiększa się szansa, że w przyszłości nie padną ofiarami wyłudzaczy:

– Wybraliśmy bohaterkę spotu. Jest nią jedna z seniorek, która zgodziła się na to. Wszyscy wiemy, że to jest bardzo potrzebne. Cieszymy się, że jest miejsce i że możemy coś takiego tutaj zrealizować.

Częstochowska policja zaznacza, że im większa jest świadomość seniorów, tym bezpieczniejsi są i mogą wspomóc funkcjonariuszy w ich walce z przestępczością. Zgodnie ze statystykami policyjnymi, w 2016 roku odnotowano 16 tego typu zdarzeń. W tym roku doszło już do trzynastu.

SW