Fot. Radio Fiat

Od kilku tygodni trwa sezon grzewczy. Straż Miejska w Częstochowie przypomina, że w domowych piecach obowiązuje całkowity zakaz spalania śmieci i innych odpadów gospodarczych. To przyczynia się do powstawania smogu, co jak wiadomo (szczególnie w miastach) jest niepożądane.

Jesień, a wraz z nią coraz niższe temperatury, skłaniają mieszkańców domów jednorodzinnych do ogrzewania mieszkań, jednak bardzo często jest to robione niezgodnie z prawem.

– Mimo licznych komunikatów oraz akcji społecznych i edukacyjnych zdarzają się osoby, które spalają śmieci oraz inne odpady w domowych piecach. Spalane śmieci m.in.: plastiki, stare ubrania, lakierowane drewno itp. przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza i tym samym powstania smogu, który jest groźny dla zdrowia ludzi. W 2017 roku na terenie województwa śląskiego weszła w życie uchwała antysmogowa, która zabrania palenia w domowych kotłowniach m.in. mułem, flotem, węglem brunatnym czy mokrym drewnem. W domowych piecach nie wolno też spalać śmieci – przypomniał Artur Kucharski, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Częstochowie.

Jak zatem możemy przyczynić się do poprawy powietrza?

– Zmienić źródło ogrzewania na bardziej ekologiczne. Wymienić stary piec na kocioł klasy 5. Palić opałem dobrej jakości. Korzystać z transportu zbiorowego (publicznego). Organizować wspólne przejazdy samochodem. Zamienić środek transportu na rower. Dawać dobry przykład sąsiadom. Rozmawiać o problemie z rodziną. Dzielić się ze znajomymi wiedzą o sposobie zatrzymania smog – odpowiadał rzecznik częstochowskiej Straży Miejskiej.

Należy także zmienić nawyki związane z rozpalaniem oraz paleniem odpowiednich surowców. Ekologiczne sposoby ogrzewania domów i mieszkań nie muszą być droższe od tych tradycyjnych. Jedynym kosztem związanym z modernizacją sposobu ogrzewania jest wymiana instalacji, która w perspektywie czasu może zapewnić oszczędności, a na pewno zapewni czystsze powietrze w najbliższym otoczeniu.

BNO

Skip to content