Fot. Radio Fiat/Bartłomiej Nowak

Lipiec i sierpień to bez wątpienia miesiące obfitujące w mnogość owoców. Jednym ze smakowitych przykładów mogą być jagody. I chociaż przez większość roku są one dostępne w sklepach jako towar przetworzony lub mrożony, warto udać się po nie udać samemu do okolicznych lasów.

O tym, jak w tym roku wygląda sytuacja z ich zbieraniem, mówią ci, dla których las nie ma tajemnic:

– To, czy jagody są, zależy od aury, a że pogoda jest zmienna to i ze zbieraniem bywa różnie – mówiła jedna ze sprzedawców jagód na ryneczku.
– Na jagody do lasu chodzę regularnie, ale w tym roku jest ich dużo mniej – spostrzegła częstochowianka.
– Tegoroczne jagody są bardzo drobne i często usychają – przyznała mieszkanka.

Samodzielne zbieranie jagód przynosi wiele zalet. Spacer po lesie oraz aktywność fizyczna związana ze zbieraniem owoców pozwala dotlenić organizm oraz zażywać ruchu. Należy jednak pamiętać, że wybierając się do lasu, powinniśmy pamiętać o zachowaniu pewnych środków ostrożności i nie chodzi tu o pandemię związaną z COVID-19.

– Zbierając jagody czy inne dary lasu, zwróćmy uwagę na kleszcze, występujące w lasach liściastych. Najlepszą ochroną przed nimi są wszelkie środki dostępne w aptekach lub drogeriach – tłumaczyła Edyta Kapelka z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Częstochowie.

Warto też pamiętać, aby wszelkie dobroci przyniesione z lasu dokładnie umyć. Na jagodach grzybach i innych skarbach runa leśnego mogą znajdować się zanieczyszczenia pochodzenia zwierzęcego. Zebrane i umyte jagody to z pewnością bogactwo nie tylko dla podniebienia, ale też dla zdrowia.

– Jagody mają wiele cennych składników odżywczych, dzięki którym nasze zdrowie tylko zyskuje. Jagody mają m.in. dużo witaminy A i retinolu, odpowiedzialnych za wzrok. Są także bogate w składniki przeciwutleniające, które redukują efekty starzenia się – przekonywała dietetyk Monika Przystalska.

Sprawdziliśmy: średnia cena jednolitrowego słoika jagód waha się w granicach od 15 do 20 zł w zależności od ich wielkości, jednak cena satysfakcji, jaką daje ich zebranie samemu – jest bezcenna.

BNO

Skip to content