Sezon na komary rozpoczęty- jak chronić się przed owadami w lasach?

Fot. Nadleśnictwo Złoty Potok

Co roku natrafiamy na ten sam problem: jak radzić sobie z komarami? Ukąszenia tych owadów zostawiają na skórze swędzące bąble i powodują dyskomfort. O tym, jak chronić się przed latającymi krwiopijcami, rozmawialiśmy z strażnikiem leśnym z Nadleśnictwa Złoty Potok, Stanisławem Stępieniem:

Podstawową radą, w celu zabezpieczenia się przed ukąszeniami komarów, jest stosowanie odpowiednich środków chemicznych. Są to środki, których używa się do spryskiwania odzieży wierzchniej, ubrań roboczych. Powodują one, że komary przez pewien okres unikają kontaktu z taką odzieżą i przez to są mniej złośliwe dla człowieka.

Oprócz stosowania chemicznych substancji, można także używać moskitier, siatek w oknach, lub po prostu zakrywać swoje ciało. Dobrym sposobem na odstraszanie tych owadów jest także zapach, którego nie lubią. W sklepach możemy znaleźć wiele produktów, które pomagają je odstraszać.

Okres letni sprzyja komarom. W zeszłym roku w Polsce mieliśmy do czynienia z prawdziwą ich plagą. O tym jaki jest ten rok oraz o czynnikach, które sprzyjają wylęganiu, ponownie mówi Stanisław Stępień:

W związku z panującymi warunkami atmosferycznymi, czyli z wysoką wilgotnością powietrza i wysoką temperaturą, ilość komarów w tym roku jest duża i większa niż w latach poprzednich.

Ukąszenia komarów zazwyczaj nie są groźne. Osoby uczulone mogą mieć jednak problem i to one powinny najbardziej uważać. Nawet najprostsze domowe metody mogą pomóc nam w ograniczeniu ilości ukąszeń na naszych ciałach.

WB

Skip to content