Sezon rowerowy czas zacząć!

Z każdym kolejnym dniem warunki zewnętrzne stają się coraz korzystniejsze. Ciepła, słoneczna pogoda to idealny czas na rozpoczęcie nowego sezonu rowerowego. Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu może być w tym roku jednak utrudniona, i to nie tylko z powodu ogromu prac drogowych, jakie prowadzone są w Częstochowie.

Lecz zanim zaczniemy się martwić o korki na miejskich ulicach, powinniśmy najpierw zadbać o nasz sprzęt. Zły stan techniczny roweru może skutecznie pozbawić jazdy elementu przyjemności. Zdaniem Rafała, jednego z doradców z popularnego sklepu rowerowego oraz miłośnika kolarstwa, nawet krótki zimowy odpoczynek może być dla naszego roweru zabójczy. Co w takim razie powinniśmy zrobić?

W porządku, mamy już sprawny rower i co dalej? Czy mamy podczas naszego relaksu być cały czas uważni na kierowców oraz pieszych? Dobrym rozwiązaniem wydaje się być korzystanie ze ścieżek rowerowych. Tych jednak zdaniem wielu cyklistów jest nadal za mało. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rowerzystów, rzecznik prasowy częstochowskiego Miejskiego Zarządu Dróg, Maciej Hasik zapewnia, że sieć będzie konsekwentnie rozbudowywana.

Co ciekawe, rozbudowa ścieżek dla sympatyków jednośladów, wzbudza czasami oburzenie u… kierowców, których zdaniem miasto w swoich działaniach faworyzuje rowery. Arkadiusz Cierpiał, pasjonat kolarstwa jeżdżący od ponad 27 lat, a także kierowca uważa, że te zarzuty są bezpodstawne. Na budowie nowych ścieżek rowerowych skorzystają wszyscy uczestnicy ruchu: cykliści, kierowcy, a także piesi: – To jest tendencja ogólnopolska, a nawet ogólnoeuropejska, żeby uwolnić ten ruch z centrum miast, m. in. poprzez promocję innych środków transportu, taki jak rowery. Lecz i kierowcy nie powinni się denerwować, ponieważ prawo nakazuje rowerzystom korzystać ze ścieżki, także im więcej ich zostanie wybudowanych, tym mniej rowerzystów na drogach. 

Co na temat poruszania się po mieście sądzą sami rowerzyści? Ich zdaniem głównymi prowodyrami wypadków mają być kierowcy. Z kolei kierowcy, winą obarczają rowerzystów.

Jeżdżąc na rowerze, pamiętajmy nie tylko o swoim bezpieczeństwie, np. nosząc kaski lub ochraniacze, ale także bezpieczeństwie innych uczestników ruchu – kierowców, a zwłaszcza pieszych. Pamiętajmy również, że nie jesteśmy nieśmiertelni, bowiem nasz rower jest niczym w zderzeniu z rozpędzonym samochodem. Chcąc aktywnie i zdrowo spędzać czas, przede wszystkim stosujmy zasadę ograniczonego zaufania.

Skip to content