Siedzący tryb życia zmorą naszych czasów

Fot. radioklinika.pl

Brak codziennej aktywności fizycznej nazywany jest zmorą XXI wieku. Coraz więcej osób nie ma czasu na ćwiczenia i ruch zastępuje wielogodzinnym siedzeniem. Siedzący tryb życia może jednak doprowadzić do wielu poważnych chorób.

Praca przy komputerze, jazda w samochodzie czy leżenie w domu na kanapie nie polepszy naszego stanu zdrowia. Dobre samopoczucie zapewni za to odpowiednia dawka aktywności fizycznej. Dodatkowo ruch pomaga zachować zdrowie, o czym mówi onkolog dr n. med. Barbara Huras.

– Pamiętajmy, że regularne ćwiczenia zmniejszają ryzyko zachorowalności na cukrzycę typu drugiego, chorób kardiologicznych czy chorób nowotworowych. Trening powinien być różnorodny, ale nie wyczerpujący. Tu nie chodzi o codzienne przepłynięcie kilku basenów czy bieganie po kilkanaście kilometrów. Wszystko powinno być dostosowane do naszej kondycji oraz stanu zdrowia.

Nieustanne siedzenie często łączy się z nieodpowiednią dietą. Jak tłumaczy dr n. med. Krzysztof Janik, brak zbilansowanego pożywienia może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

– Złe odżywianie prowadzi do otyłości, której konsekwencją są naprawdę bardzo poważne choroby. Zachorowalność na nowotwory zwiększa się o 40-50%, szczególnie raka przewodu pokarmowego, nerki czy wątroby. Podobnie jest z brakiem ruchu. Pamiętajmy, że tworzenie się nowotworu to proces trwający latami. Pamiętajmy więc, żeby zadbać o swoje zdrowie.

Nowotwór wciąż jest jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce i na świecie. Według badań naukowców z University of Texas MD Anderson Cancer Center siedzący tryb życia zwiększa ryzyko choroby nowotworowej aż o kilkadziesiąt procent. Zastąpienie 30 minut siedzenia aktywnością fizyczną wiąże się z obniżeniem ryzyka śmierci z powodu raka aż o 31%. Wystarczy aktywność o umiarkowanym natężeniu, taka jak np. jazda na rowerze.

ABK

Skip to content