Za nami 88. spotkanie z cyklu „Z Janem Pawłem II ku przyszłości” w częstochowskim Muzeum Monet i Medali. To niezwykłe miejsce wypełnione numizmatyką i symboliką papieża Polaka cyklicznie przyciąga osobistości związane z tą wspaniałą postacią.

W czwartek, 18 lipca gośćmi specjalnymi muzeum były siostry ze Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia. Zakon ten został założony w 1180 roku przez bł. Gwidona z Montpellier, a zatwierdzony przez papieża Innocentego III 18 lat później.

– Nasz założyciel był bardzo bogaty, a jednak otworzył się na biedę. Przyjeżdżając do Polski, zauważam kontrast między Afryką, będącą jednym z najbiedniejszych krajów świata, a Polską. Chciałabym reprezentować tych najbiedniejszych, aby Polacy byli uwrażliwieni na biedę – powiedziała misjonarka z Afryki s. Gwidona Wrona.

Karol Wojtyła jest znany w krakowskim domu zakonnym już od lat 50.

– Już zapisków historycznych wynika, że od ok. 1951 młody ks. dr Karol Wojtyła przez półtora roku był penitencjariuszem w Bazylice Mariackiej. Wówczas księża z kościoła mariackiego sprawowali Eucharystię w naszym kościele zakonnym pw. św. Tomasza Apostoła, który leży bardzo blisko wspomnianej bazyliki. Wśród tych księży był także Karol Wojtyła. Mama Karola oraz mama Jego kuzynek, którymi opiekowały się nasze siostry z zakonu, były rodzonymi siostrami, przy czym mama kuzynek była Jego chrzestną – wspominała s. Irena Drozd, która.

Cykl spotkań z Janem Pawłem II już od dawna stanowi stały punkt w harmonogramie tego miejsca.

– Ponad siedem lat spotykamy się z ludźmi, którzy znali blisko Jana Pawła II, mieli okazję z Nim być i mogą powiedzieć, ile z Jego nauk wnieśli we własne życie. Nieustannie staram się ściągnąć do muzeum osoby, które nigdy jeszcze tu nie były. Takimi osobami są tym razem siostry ze Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia  – mówił dyrektor Muzeum Monet i Medali Krzysztof Witkowski.

W części artystycznej spotkania wystąpił znany z występów w muzeum Cezary Wieprzowski wraz z zespołem. Spotkania „Z Janem Pawłem II ku przyszłości” odbywają się tradycyjnie każdego 18 dnia miesiąca, czyli w dzień narodzin Karola Wojtyły.

BNO

Skip to content