Historia Domu Małych Dzieci przy ul. św. Kazimierza sięga czasów przedwojennych, kiedy to ówczesny prezydent Częstochowy, Jan Szczodrowski, zwrócił się z prośbą do Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP w 1937 roku, aby pomogły zorganizować opiekę dla opuszczonych i potrzebujących dzieci.

Obecnie placówka ta przechodzi reorganizację. Siostry Służebniczki zdecydowały o uruchomieniu przy ul. św. Kazimierza katolickiego przedszkola, o czym szerzej opowiada s. Danuta:

Nasze niepubliczne przedszkole zostało otwarte 1 lutego w tym roku. Wciąż oczekujemy na dzieci, bo mamy wolne miejsca. Trwa w tej chwili nabór. Bardzo chętnie przyjmiemy dzieci w wieku od 2,5 lat. W tej chwili jest otwarta jedna grupa, ale jak będzie trzeba, otworzymy też kolejne.

Decyzją Urzędu Marszałkowskiego, terapeutyczna placówka z ul. św. Kazimierza została przeniesiona do Bytomia. Dom Małych Dzieci im. bł. Edmunda Bojanowskiego nie zaprzestaje jednak całkowicie swojej opiekuńczej misji wobec porzuconych dzieci, o czym przekonuje przełożona domu, s. Barbara:

W tym domu przy ul. Kazimierza 1 zawsze były dzieci. Teraz mamy chwilową przerwę kiedy nie ma dzieci, ale wracamy do źródeł. […] Poczyniłyśmy starania wraz z Urzędem Wojewódzkim i od 1 lipca będzie u nas otwarty interwencyjny ośrodek preadopcyjny, w którym będą przebywały dzieci od urodzenia do 1 roku życia, które zostały pozostawione w szpitalach bądź zostały pozostawione w oknie życia.

Z pewnością wieloletnie doświadczenie sióstr w pracy z maluchami jest najlepszą rękojmią ich profesjonalizmu. Przez kilkadziesiąt lat częstochowski Dom Małych Dzieci był placówką wzorcową, do której przysyłano opiekunów i wychowawców z całej Polski, aby odbywali praktyki. Obecnie, to ogromne doświadczenie Sióstr Służebniczek dostępne jest także dla naszych dzieci, w formie katolickiego przedszkola.

RG

Źródło: Zgromadzenie Sióstr Służebniczek NMP
Skip to content