“Skąd nasz ród…” Rozpoczął się III Przegląd Filmów Dokumentalnych Niepoprawnie Prawdziwych

DSC02710W piątkowe popołudnie (11.03) rozpoczął się w Muzeum Monet i Medali III Przegląd Filmów Dokumentalnych Niepoprawnie Prawdziwych i potrwa do niedzieli, 13 marca. W tym roku wydarzenie to przebiega pod hasłem “Skąd nasz ród…” i wpisuje się w 1050-lecie chrztu Polski. To już 3 raz, kiedy Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy Oddział TV Częstochowa we współpracy z Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II zaprasza na tego rodzaju przedsięwzięcie. Zrodziło mi się to w głowie, a dzięki zaufaniu Krzysztofa Witkowskiego może się rozrastać. Uczymy się przez te wszystkie lata, ale robimy to dzięki temu, że ta sala się zapełnia i z roku na rok jest nas coraz więcej. Ważne jest to, żeby młodzi poznali świat od innej strony – mówi Anna Dąbrowska, organizatorka wydarzenia, przewodnicząca oddziału TV Częstochowa.

Wśród filmów jakie mogła zobaczyć publiczność był m.in. obraz Święta Kinga Piotra Zarębskiego. Główna bohaterka upomniała się o ten film. Dla mnie był to konkret. Cały czas zajmowałem się kręceniem różnych filmów i popsuł mi się wzrok. Lekarz postawił diagnozę – uszkodzona siatkówka. Próbowano mi pomóc farmakologicznie, a ja w tym czasie wertowałem materiały ze św. Kingą. Jak się okazało to patronka osób chorych na oczy. Kiedy zakończyłem ten konkretny film o świętej wzrok się poprawił – zdradza reżyser Piotr Zarębski.

Podczas Przeglądu wyemitowano również film Krzyż, który nawiązuje do wydarzeń z roku 2010. Ewa Stankiewicz, która stworzyła ten reportaż wraz z Janem Pospieszalskim zauważa, że przede wszystkim w tego typu filmach chodzi o prawdę. Z ludzkiego punktu widzenia ten film jest przypadkiem, ale wiemy, że nie ma przypadków. Trzeba mieć ciekawość świata. Ja spędziłam na Krakowskim Przedmieściu prawie rok. Tak powstał film. Cieszę się, że zobaczyło go tak wielu młodych ludzi, bo to jest pierwszy krok w przełamaniu – zaznacza Stankiewicz.

Honorowym Gościem Przeglądu jest Witold Gadowski – dziennikarz, wykładowca reportażu na UPJPII w Krakowie na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna, autor filmu Insha Allah – Krew Męczenników, który będzie można zobaczyć w czasie przeglądu 13 marca. To co dzieje się z młodymi adeptami dziennikarstwa jest smutne. Wiele osób nie pracuje w zawodzie, bo nie potrafi odnaleźć się w otaczającej ich medialnej rzeczywistości. Trudno żyje się w tym zawodzie, ale jest to piękny zawód, który dostarcza powody do radości. 

Patronat honorowy nad przeglądem objęli: abp. Wacław Depo – metropolita częstochowski i o. Marian Waligóra – przeor Jasnej Góry. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content