W ubiegłym tygodniu minęło pięć lat od wdrożenia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W tym czasie z wielu miejsc w całej Polsce wyeliminowano dziesiątki tysięcy lokalnych problemów, przyczyniając się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców.

Mapa to skuteczny kanał wymiany informacji pomiędzy mieszkańcami a Policją. Pozwala precyzyjnie ustalić miejsca, w których dochodzi do sytuacji, zarówno na drogach, jak i na ulicach, w których nagminnie łamane są zasady bezpieczeństwa wobec ludzi.

– Aby z niej skorzystać, wystarczy zalogować się za pomocą aplikacji lub przy pomocy strony internetowej Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, a następnie wybrać daną lokalizację, która nas interesuje. W następnym kroku możemy zaznaczyć kategorię zagrożenia, jakie tam występuje lub zapoznać się z zagrożeniami, które są już w tym miejscu zweryfikowane i podjęto tam stosowne działania – wyjaśnił mł. asp. Kamil Sowiński z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

W przypadku Częstochowy i regionu mieszkańcy najczęściej zgłaszają zagrożenia związane z przekraczaniem prędkości. Od początku istnienia mapy było ich blisko 9 tys.

– Kolejnym najpopularniejszym zagrożeniem jest spożywanie alkoholu: 2600 zgłoszeń oraz na trzecim miejscu jest nieprawidłowe parkowanie: 2500 zgłoszeń. Dzięki zgłoszeniom dokonanym za pośrednictwem aplikacji udało się rozwiązać wiele lokalnych problemów, które mogłyby się z pozoru wydawać błahe, a które to w istotny sposób utrudniały codzienne życie. Dlatego też każde pojedyncze zagrożenie, które zmieniło status z „potwierdzone” na „potwierdzone wyeliminowane” to sukces zarówno Policji, jak i społeczności lokalnej. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest przykładem bardzo dobrej współpracy na rzecz poprawy bezpieczeństwa – dodał policjant.

Obecnie na mapie znajduje się ponad 2 mln naniesionych zagrożeń z 24 dostępnych kategorii. W Częstochowie liczba zgłoszeń sięga 300, a łącznie z terenem powiatu – blisko 500.

Od samego początku najczęściej wybieranymi kategoriami zagrożeń były: przekraczanie dozwolonej prędkości, nieprawidłowe parkowania czy spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych. Z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa skorzystało dotychczas 3 mln osób.

BNO

Skip to content