fot. Caritas Archidiecezji Częstochowskiej

Szczególne czasy w jakich żyjemy sprawiły, że wiele organizacji charytatywnych zintensyfikowało działania związane z pomaganiem potrzebującym. Nie inaczej jest z częstochowską Caritas, która od pewnego czasu prowadzi kilka programów mających na celu wsparcie osób, które tego najbardziej potrzebują, czyli dzieci i osób starszych.

Dla pierwszej grupy powstały dwa programy, tj. “Skrzydła” i “Dwa talenty”. Jak mówi ks. Paweł Dzierzkowski, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, zadaniem pierwszego jest pomóc dzieciom i młodzieży w rozwijaniu ich pasji i talentów, z kolei drugiego – walka z wykluczeniem społecznym dzieci i młodzieży:

– Wraz z zakończeniem roku szkolnego dobiegają końca również programy “Skrzydła” i “Dwa talenty”, które dotyczyły dzieci i młodzieży uczącej się. Były to programy, które pomagały im przede wszystkim w kształceniu, rozwijaniu siebie i swoich pasji, choć na tej pomocy skorzystali także rodzice, szczególnie w postaci programu “Skrzydła”, wspierającego dzieci z ubogich rodzin.

Tymczasem dla osób starszych stworzono program “Na codzienne zakupy”, realizowany w partnerstwie z Fundacją „Biedronka”. Potrzebujący otrzymują wsparcie finansowe w wysokości 100 zł lub 150 zł miesięcznie na karcie przedpłaconej. Ks. Paweł Dzierzkowski podkreśla, że seniorzy mogą dzięki temu zrobić zakupy na niemal wszystkie produkty w sieci sklepów Biedronka:

– Program cały czas trwa. W tym roku na terenie naszej diecezji rozdaliśmy 250 takich kart. Karta służy do płatności za zakupy w sieci sklepów Biedronka z wyłączeniem: alkoholu, papierosów, produktów dla zwierząt, tekstyliów oraz artykułów przemysłowych. “Na codzienne zakupy” służy przede wszystkim tym osobom, które mają niskie emerytury – dzięki takiemu wsparciu mogą normalnie funkcjonować.

Programy “Skrzydła” i “Dwa Talenty” można wesprzeć finansowo. W tym celu należy skontaktować się z Biurem Caritas pod nr 506 394 610 lub mailowo na adres: caritas@caritas.czest.pl. Istnieje również możliwość wsparcia programu przez jednorazową wpłatę na konto Caritas: 09 1020 1664 0000 3802 0145 0634 z dopiskiem “Skrzydła” bądź “Dwa Talenty”.

MSI

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content