Śladami częstochowskiej kultury

Dr Juliusz Sętowski, kierownik Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego, tym razem wraz z grupą miłośników historii wyruszył szlakiem dawnych i obecnych bibliotek, muzeów i salonów wystawowych. O trasie tej jesiennej wyprawy rowerowej opowiedział sam Juliusz Sętowski:

– Wyruszyliśmy spod Ratusza. Pierwszym obiektem było dawne Muzeum Higieniczne, obecne to Pawilon Muzeum Częstochowskiego. Obejrzeliśmy też znajdujące się za tym budynkiem, Muzeum Przemysłu Ludowego. Później przemieściliśmy się w kierunku ul. 3 Maja, gdzie obejrzeliśmy budynek, w którym znajdowało się pierwsze częstochowskie muzeum utworzone przez inżynierów kolejnictwa. Następnie ruszyliśmy Aleją Kościuszki, tam zobaczyliśmy miejsce, w którym znajdowała się słynna Galeria Andrzeja Patrzyka. Była to pierwsza poważna prywatna galeria sztuki w mieście.

Ostatnim punktem rowerowej podróży śladami lokalnej historii miało być Muzeum Wyobraźni Tomasza Sętowskiego:

– To współczesna galeria wystawiennicza w Częstochowie. Tam mieliśmy zakończyć, ale artysta udał się do Sopotu, jego ulubionego miasta, które odwiedza raz w miesiącu. Przełożyliśmy więc naszą wizytę. Wiosną ruszymy w drugą część wycieczki szlakiem dawnych i obecnych bibliotek, muzeów i salonów wystawowych.

Tego typu inicjatywa to nie tylko okazja do aktywności i poznawania historii miasta, ale także dobry powód do spotkania. Kolejna taka podróż szlakiem muzeów i bibliotek zaplanowana została na wiosnę.

SW