Slalomem na Jasną Górę

Lipiec to początek wzmożonego pielgrzymowania. Co roku na Jasną Górę przybywają tysiące osób, które składają Matce Bożej wotum wdzięczności za okazane łaski. Proszą o wsparcie, opiekę i błogosławieństwo na kolejne lata życia. Niestety, tegoroczny lipiec to w Częstochowie nie tylko czas wzmożonego pielgrzymowania, ale również początek przebudowy ul. Mirowskiej. Rozwój miasta poprzez realizację inwestycji to pozytywny aspekt zarządzania, jednak kontrowersje budzi fakt, że od lipca harmonogram remontów przewiduje prace na odcinku stanowiącym główną trasę pielgrzymkową.

Na pytanie, czy przebudowy ul. Mirowskiej nie można było przesunąć na inny termin, już po sezonie pielgrzymkowym, odpowiada rzecznik Urzędu Miasta Włodzimierz Tutaj:

– Remontu nie jesteśmy w stanie przełożyć ze względu na podpisane umowy, wcześniej rozpisany przetarg oraz uzyskane środki z dofinansowania zewnętrznego (ze środków puli rządowej). Z tego powodu inwestycja będzie prowadzona. Oczywiście będzie ona uciążliwa – nie tylko dla pielgrzymów, ale również wszystkich zmotoryzowanych. Niestety utrudnień w mieście będzie więcej. Utrudnienia dla pielgrzymów z powodu tras alternatywnych nie będzie największym z tych, które będą czekały nas w okresie letnim.

Według informacji Miejskiego Zarządu Dróg w Częstochowie utrudnienia wystąpią na trasach nr 2 z kierunku wschodniego Mstów-Siedlce-Mirów Częstochowa oraz nr 3 z kierunku południowo-wschodniego Olsztyn-Kusięta-Częstochowa. W związku z tym sugerowane jest przekierowanie pielgrzymów na inne, dogodniejsze trasy. – Prace remontowe na odcinku ul. Mirowskiej rozpoczną się na początku lipca – mówi Maciej Hasik, rzecznik prasowy MZD w Częstochowie:

– Koniec czerwca to otwarcie ruchu na rondzie Żużlowa-Legionów. Prace zakończą się, aby możliwe było zamknięcie ruchu (nie dotyczy służb ratunkowych i ratowniczych) na ul. Mirowskiej. Niestety trzeba liczyć się z utrudnieniami. Jeżeli ktoś planuje tamtędy przejście to sugerujemy, aby zmienił trasę na inną.

Jak podaje Urząd Wojewódzki, zaraz po otrzymaniu od MZD pisma z informacją o remoncie ul. Mirowskiej, wiadomość o planowanych utrudnieniach w ruchu została skierowana do organizatorów pielgrzymek. To samo twierdzi również rzecznik Jasnej Góry o. Michał Legan:

– Przewodnicy pielgrzymek pieszych, podczas spotkania w klasztorze jasnogórskim otrzymali informację o utrudnieniach w związku z remontami i przebudowami. W związku z tym postanowili poszukać alternatywnych tras. Liczymy na przybycie pielgrzymów w takiej ilości, jak ta sprzed 2 lat.

Ponieważ spore grono pielgrzymów przybędzie do Częstochowy już w lipcu, Urząd Wojewódzki zwrócił się mailowo do Miejskiego Zarządu Dróg o zaproponowanie tras alternatywnych, które obciążą pątników w możliwie najmniejszym stopniu. 22 czerwca MZD przesłał faksem do Urzędu propozycję przekierowania uczestników pielgrzymek, idących trasą nr 2 oraz 3 na trasę nr 1. Połączenie niedostępnych z uwagi remontu tras (nr 2 oraz 3) z trasą nr 1 prowadzić będzie ulicami: Mstowską, Zawodziańską, Mirowską (poza granicami Częstochowy), Częstochowską (poza granicami Częstochowy) oraz Batalionów Chłopskich.

A jak pielgrzymowanie będzie wyglądało w praktyce – czas pokaże.

ABK

Skip to content