Śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci 34-letniej kobiety po zabiegu chirurgii plastycznej

Prokuratura Rejonowa Częstochowa-Północ prowadzi śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci 34-letniej kobiety, która 8 marca 2017 roku zmarła w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Częstochowie.

W dniu 9 marca 2017 roku Prokuratura Rejonowa Częstochowa-Północ wszczęła śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci 34-letniej kobiety. Postępowanie to zostało wszczęte na skutek zawiadomienia o przestępstwie, które złożył partner zmarłej.

Z wstępnych ustaleń śledztwa wynika, że 6 marca 2017r. 34-letnia kobieta przeszła zabieg chirurgii plastycznej, w jednej z prywatnych placówek medycznych w Częstochowie. W dniu 7 marca 2017 roku w godzinach popołudniowych stan zdrowia pacjentki, która nadal przebywała w prywatnej placówce, znacznie się pogorszył. W związku z tym podjęto decyzję o przewiezieniu kobiety karetką do Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie. Tam następnego dnia w godzinach rannych kobieta zmarła na Oddziale Intensywnej Terapii Medycznej.

Prokurator zarządził przeprowadzenie sekcji zwłok zmarłej, która została wykonana 10 marca 2017 roku w Zakładzie Medycyny Sądowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznej w Katowicach. Na podstawie wstępnych ustaleń sekcji nie można jednoznacznie stwierdzić, jaka była przyczyna zgonu kobiety. Według biegłych lekarzy prawdopodobną przyczyną zgonu mogła być zatorowość płucna. Celem ustalenia przyczyny śmierci konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych badań histopatologicznych.

W trakcie dotychczasowego śledztwa zabezpieczono dokumentację medyczną dotyczącą przeprowadzonego zabiegu chirurgii plastycznej oraz leczenia pacjentki w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Częstochowie. Prokurator zwrócił się także o dokumentację w zakresie badań diagnostycznych, które kobieta wykonywała przed zabiegiem.

W dalszym śledztwie konieczne będzie uzyskanie opinii biegłego z zakresu medycyny sądowej, celem stwierdzenia czy zabieg chirurgii plastycznej został wykonany zgodnie z zasadami sztuki medycznej oraz czy przed jego przeprowadzeniem wykonano wszystkie niezbędne badania diagnostyczne.

rzecznik prasowy
prokurator Tomasz Ozimek

źródło: Prokuratura Okręgowa w Częstochowie