Słońce może szkodzić

Upał/fot. gov.pl

Od kilku dni nad terenem Polski kumulują się masy gorącego powietrza. Słoneczna pogoda to idealny czas na wypoczynek oraz wszelką aktywność rekreacyjną. Temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza mogą jednak poważnie zaszkodzić.

Dermatolog Marta Filo-Rogulska zwraca uwagę, że nadmierne opalanie wywołuje w organizmie człowieka nieodwracalne zmiany:

– Opalana skóra wygląda bardzo atrakcyjnie. Niestety nie zastanawiamy się nad długofalowymi skutkami tego opalania. Nie myślimy o tym, w jaki sposób intensywne opalanie wpłynie na nas np. za 10 lat. Osoby, które często zażywają „słonecznych kąpieli” szybciej się starzeją. Jest to związane z tzw. fotostarzeniem się skóry, która pod wpływem słońca staje się wiotka. Nadmierne opalanie zwiększa też ryzyko zachorowania na raka skóry.

Według prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej słoneczna pogoda w Częstochowie długo się już nie utrzyma. – Niedługo czeka nas gwałtowne załamanie – mówi synoptyk Grzegorz Mikutel:

– Jesteśmy obecnie w bardzo gorącej oraz wilgotnej masie powietrza. Od zachodu zbliża się natomiast front atmosferyczny, który przyniesie dość groźną zmianę pogody. Już 21 czerwca, wieczorem na zachodnich krańcach województwa śląskiego mogą wystąpić burze z przelotnymi opadami deszczu. Burze wystąpią również w nocy. Największa intensywność zjawisk pojawi się 22 czerwca. Spodziewamy się wiatru do 100 km/h.

Póki jednak słońce za oknami, pamiętajmy o piciu wody litrami. Gdy na dworze upał wielki, przed wyjściem z domu, weźmy też kapelusz do ręki. Dodatkowo patrzmy, gdzie cień – to są rady na każdy gorący dzień.

ABK

Skip to content