Smart TV – nowa technologia w Twoim domu!

Smart TV od lat powoli stają się standardem wśród telewizorów. Wielu użytkowników decydując się na zmianę telewizora czy kupno kolejnego, uznaje ten parametr za decydujący przy wyborze nowego sprzętu. Na czym polega technologia Smart TV? Ile trzeba zapłacić za najnowszy Smart TV?
Przyzwyczailiśmy się, że oglądanie ulubionego serialu na Netflixie czy HBO GO wiąże się z trzymaniem laptopa na kolanach lub ewentualnie siedzeniem przed komputerem, gdzie i tak na co dzień spędzamy za dużo czasu. Telewizor ze Smart TV nieodwołalnie zmienił sposób korzystania z platform streamingowych. Teraz można rozsiąść się wygodnie na kanapie i śledzić akcję „Gry o Tron” czy „Casa de Papel” na kilkudziesięciocalowym ekranie. Jakie plusy przynosi Smart TV?

Na czym polega technologia Smart TV?
Podstawową różnicą między telewizorem Smart TV a dotychczasowymi telewizorami pozbawionymi tej funkcji jest wbudowany w niego moduł wi/fi umożliwiający połączenie tego typu telewizora z Internetem. Znacznie rozszerza to dostępne funkcje telewizora – sprzęt, który do tej pory jedynie umożliwiał nadawanie cyfrowego sygnału telewizyjnego, od teraz może przejąć część funkcji komputera, takie jak korzystanie z wielu aplikacji (m.in. do oglądania filmów czy słuchania muzyki) oraz serwisów społecznościowych. Ponadto Smart TV posiada możliwość połączenia z innymi urządzeniami mobilnymi przy pomocy Bluetootha, dzięki czemu można przeglądać na ekranie telewizora pliki znajdujące się na innych urządzeniach mobilnych (np. zdjęcia w smartfonie) i to bez konieczności podłączania kabla do telewizora.

Oprogramowanie Smart TV
Łatwo zauważyć, że telewizory Smart TV to w pewnym sensie gigantyczne smartfony. Z tego względu, podobnie jak smartfony, do prawidłowego działania potrzebują odpowiedniego systemu operacyjnego. Najczęściej opierają się na znanym użytkownikom smartfonów Androidzie. Telewizory Smart TV oparte na systemie Android to produkty wychodzące z fabryk Philipsa, Sony, Sharp czy Manty. Inni producenci tego typu sprzętu stworzyli własne aplikacje. W przypadku Panasonica jest to My Home Screen – przejrzysta aplikacja umożliwiająca personalizację wyglądu aplikacji, a także tworzenie folderów z ulubioną zawartością. LG wykorzystuje system WebOS TV ze specjalnym pilotem i joystickiem. Z kolei w telewizorach Samsunga znajduje się aplikacja Tizen (Smart Hub). Dobrze z niej korzystać, jeśli posiadamy już inne urządzenia tego producenta, ponieważ aplikacja umożliwia ich swobodne łączenie i przesyłanie danych.

Z jakich aplikacji można korzystać w Smart TV?
Smart TV przede wszystkim oznacza dostęp do mnóstwa aplikacji, z których można korzystać przy pomocy telewizora. Dla wielu użytkowników najcenniejszy jest dostęp do najpopularniejszych platform streamingowych umożliwiających oglądanie video na żądanie. Należy do nich Netflix czy HBO GO. Dzięki Smart TV można korzystać także z takich aplikacji jak Player udostępniający produkcje Grupy TVN (produkowane przez nią filmy, seriale, a także programy rozrywkowe, jak „Kuba Wojewódzki” czy „Kuchenne rewolucje”), Ipla (tu z kolei znajdziemy niektóre z produkcji stacji Polsat), czy znany z kultowych filmów Amazon Prime.
Smart TV umożliwia także dostęp do aplikacji do słuchania muzyki, np. popularnego wśród młodzieży Spotify czy YouTube. Jeżeli słuchasz muzyki za pomocą właśnie tych serwisów, nie musisz podchodzić do komputera za każdym razem gdy chcesz zmienić odtwarzany film. Wystarczy wcisnąć odpowiedni przycisk na pilocie albo skorzystać z aplikacji w telefonie. Dzięki smartfonowi pokażesz znajomym ciekawy film z YouTube na ekranie swojego telewizora, a dostępne w serwisie nagrania z koncertów przyniosą ci więcej satysfakcji, kiedy zobaczysz swojego ulubionego gitarzystę czy perkusistę na dużym ekranie i nie ominie cię żaden szczegół ich perfekcyjnej gry.
Smart TV to także wspomniana już możliwość bezpośredniego rzucenia na ekran telewizora plików zapisanych w telefonie. Ta funkcja przydaje się zwłaszcza podczas rodzinnych przyjęć czy spotkań w większej grupie znajomych, gdzie macie ochotę powspominać wspólne chwile na wakacjach czy podczas tak ważnych wydarzeń jak wesele czy chrzciny. Zamiast podpinać telefon kablem do telewizora i czekać na połączenie obu urządzeń, można błyskawicznie uruchomić pokaz zdjęć z telefonu łącząc się z telewizorem przez Bluetooth.
Czy znasz wszystkie funkcje Smart TV?

Ile kosztują telewizory Smart TV?
W zależności od producenta, jakości sprzętu, przekątnej matrycy i innych parametrów ceny telewizorów Smart TV będą się znacznie różnić. Najprostszy telewizor z taką funkcją kupimy już od 800 zł. Z kolei najbardziej luksusowe modele premium z matrycą OLED i rozdzielczością 4K Ultra HD (lub nawet 8K Ultra HD) mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Bardzo dobrej jakości telewizory Smart TV w niezwykle korzystnych cenach znajdziemy w sieci Neonet: https://www.neonet.pl/technologie/smart-tv.html. Przykładowy telewizor Smart TV firmy Philips o sporej matrycy (50 cali) i rozdzielczości 4K Ultra HD dostaniemy w tym sklepie już za 1700 zł.

Skip to content