Wraz ze zmianą pogodowej aury, zmieniły się warunki na drogach. Zmianie uległy także przepisy ruchu drogowego, które z roku na rok pozwalają na wystawianie mandatów za coraz to nowe wykroczenia. Zmianom ulegają także stawki mandatów. O czym zatem warto pamiętać?

Ustawodawcy nie ustają w wymyślaniu nowych kar. I choć niektóre regulacje, jak nakaz włączenia świateł drogowych niezależnie od pogody są uzasadnione, tak jest też wiele innych, które budzą kontrowersje. Najnowszymi pomysłami są kary m.in. za brak płynu do spryskiwaczy lub zaśnieżoną rejestrację. Podkom. Sabina Chyra-Giereś wymienia o czym należy pamiętać przed wyjechaniem w drogę:

Użytkownicy pojazdów muszą pamiętać o tym, by przed każdą podrożą sprawdzić oświetlenie swojego samochodu. Dokładnie odśnieżyć szyby, reflektory, odgarnąć z dachu i pokrywy silnika zalegający śnieg i lód oraz zadbać o czytelność tablic rejestracyjnych. […] Kierujący, który nie dopełni obowiązku odśnieżenia swojego pojazdu przed podróżą może zostać ukarany grzywną nawet do 3 tys. złotych.

Ustawodawcy konstruując nowe regulacje drogowe robią to często niechlujnie. Świadczy o tym brak jednoznacznej interpretacji niektórych przepisów, przez co kwestia uznania wykroczenia będzie często zależała od humoru funkcjonariusza publicznego. Przykładowo za zaśnieżoną rejestrację grozi mandat w wysokości 300 zł i ośmiu punktów karnych. Nikt jednak nie precyzuje, co w sytuacji śnieżycy? Czy kierowca jadący autostradą będzie zmuszony co 5 minut odśnieżać przednią rejestrację? I za co wówczas będzie groził większy mandat? Za zaśnieżoną rejestrację, czy zatrzymanie samochodu na autostradzie?

Czas pokaże czy zapis ten aby nie będzie nowym podatkiem od intensywnie padającego śniegu, który płacić będą kierowcy za luksus posiadania samochodu.

Skip to content