Ze względu na duże zainteresowanie Biura Paszportowe w województwie śląskim wydłużają godziny pracy w wybrane dni tygodnia. Ponadto placówki obsługujące odpowiednie wnioski i wydające dokumenty będą czynne w najbliższą sobotę 2 kwietnia w godz. 9:00-14:00.

Wzmożone zainteresowanie paszportami jest spowodowane zbliżającym się okresem przedwakacyjnym.

– Czas pracy będzie wydłużony we wtorki i czwartki do godz. 18:30. Pracownicy Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców będą wtedy przyjmować wnioski i wydawać dokumenty. Od kilku lat realizujemy soboty paszportowe, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Co roku po okresie ferii zauważamy, że mieszkańcy zaczynają myśleć o wakacjach, i rozglądać się za ofertami zagranicznych podróży, jednak okazuje się, że ich paszport jest nieaktualny. Zanim cokolwiek zaplanują, muszą najpierw wyrobić ten dokument. Stąd takie wzmożone zainteresowanie i kolejki przed oddziałami – mówła Alina Kucharzewska, rzecznik prasowy Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

W najbliższą sobotę obsługa paszportowa będzie prowadzona w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach oraz w Terenowych Delegaturach Paszportowych w Bielsku-Białej i w Częstochowie. Jak dodaje Alina Kucharzewska, w poprzednich latach w okresie od 24 lutego do 10 marca liczba złożonych dokumentów była znacznie mniejsza, niż obecnie.

– W 2019 roku w tym okresie złożono ponad 11 tys. wniosków paszportowych. W 2020 było to 10 tys. podań. W zeszłym roku złożono zaledwie 4 tys. wniosków, ponieważ ze względu na pandemie spadło zainteresowanie wakacjami za granicą. W bieżącym roku było to aż 23 tys. wniosków – dodała rzeczniczka.

Podczas składania wniosku o przyznanie paszportu niezbędne jest wypełnienie odpowiednich dokumentów oraz złożenie odcisku palca. W przypadku starania się o dokument dla dziecka konieczna jest obecność jego rodziców. Paszport dla osoby dorosłej jest ważny przez 10 lat, a dla dziecka do 13. roku życia – przez pięć lat od wydania.

BNO

Skip to content