Solidarna Paczka od Szlachetnej Paczki

W sobotę 4 czerwca ruszyła akcja Solidarna Paczka – specjalna edycja Szlachetnej Paczki, zorganizowana dla osób, które uciekły przed wojną w Ukrainie, znajdują się obecnie w Polsce i są w trudnej sytuacji materialnej.

Więcej o inicjatywie Solidarna Paczka, mówi Joanna Sadzik ze Szlachetnej Paczki:

– Szlachetna Paczka od wielu lat łączy tych którzy potrzebują pomocy, z tymi którzy tej pomocy mogą udzielić. Teraz zdecydowaliśmy się na specjalną edycję Szlachetnej Paczki, Solidarna Paczka. Solidarną z tymi, którzy uciekają przed wojną, którzy postanowili schronić się w naszym kraju. 4 czerwca otworzyliśmy bazę rodzin, na stronie szlachetnapaczka.pl, możecie państwo wybrać rodzinę i przygotować Solidarną Paczkę. Tak bardzo prosimy o solidarność, bardzo prosimy o to abyście dołączyli się do nas i pomogli. Każda paczka jest inna, każda rodzina jest inna, możecie poznać ich historię.

Historie rodzin uchodźców, do których docierają wolontariusze Szlachetnej Paczki, pokazują, że pomoc nadal jest potrzebna. Nie chodzi jednak o przekazywanie kanapek, odzieży czy umożliwienie transportu. Wsparcie skierowane do szerokiej grupy anonimowych osób uciekających z terenu objętego wojną, powinno ustąpić miejsca bardziej indywidualnej pomocy dla konkretnych rodzin lub osób, które znajdują się w Polsce i są w trudnej sytuacji materialnej.

– Każda rodzina jest inna, każda rodzina potrzebuje czegoś innego, dlatego każda Solidarna Paczka zawiera w sobie inne produkty, inne rzeczy których potrzebujemy. Proszę sobie wyobrazić, że państwo zabieracie całe swoje życie do jednej siatki, albo do jednej walizki. Te potrzeby są ogromne, to z jednej strony jest letnia odzież, bo przecież uciekali w zimę. Z drugiej strony to jest kurs j. polskiego, po to aby w ogóle się w tej nowej ojczyźnie się odnaleźć. To bardzo często jest pomoc w zorganizowaniu opieki nad dziećmi, nad maluchami. Dlatego, że bez tej opieki nie można iść do pracy. To co jest wspólne dla tych rodzin, które spotykamy to taka chęć usamodzielnienia się, duma i niechęć proszenia o pomoc. To bardzo często są rodziny, które żyły tak samo jak my. Dzieciaki chodziły do fajnych szkół, chodziły na angielski, jeździły na swoich rowerach, chodziły na zajęcia dodatkowe, uczyły się śpiewać, uczyły się tańczyć. To są osoby, które tak jak my wieczorem spotykały się ze znajomymi w restauracji na kolacji. Spotykały się po to aby porozmawiać. Teraz całe ich życie skurczyło się do tej jednej siatki, do jednej walizki, do jednego pokoju, mieszkania kątem u dobrych ludzi, którzy się nimi zajmują.

Aby włączyć się w Solidarną Paczkę, wystarczy wejść na www.szlachetnapaczka.pl, wybrać rodzinę, której chce się pomóc i stworzyć dla niej paczkę, odpowiadającą na jej konkretne potrzeby.

KKO

Skip to content