Solidarność Rolników Indywidualnych obraduje w Częstochowie

W piątek 6 maja rozpoczął się w Częstochowie zjazd krajowy NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych, który odbywa się w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego. Oprócz sprawozdań i głosowań, delegaci poruszać będą także bieżące problemy polskiego rolnictwa, w tym szalejące ceny zbóż i nawozów. Mszy św. otwierającej zjazd przewodniczył abp Wacław Depo.

W zjeździe oprócz delegatów wzięli udział także przedstawiciele rządu. Obecny był m.in. Jan Krzysztof Ardanowski, były minister rolnictwa a obecnie przewodniczący prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich. Jednak najważniejszym uczestnikiem Zjazdu był Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa i rozwoju wsi, który nie wyobraża sobie, żeby mogło go tu nie być:

Solidarność Rolników Indywidualnych to jest związek z ogromnymi tradycjami. Przez wszystkie lata uzyskał ogromne zasługi dla rolnictwa, dla odzyskania wolności, w ubieganiu się o prawa rolników, o ich traktowanie i dochodowość, a różne mieliśmy okresy już w wolnej Polsce. Z takimi tradycjami Związek, trudno by mi było opuścić krajowy Zjazd. […] Staram się wsłuchiwać w te postulaty rolników i je realizować – właściwie od tego jestem. A wsłuchiwanie się w głos rolników za pośrednictwem związków zawodowych to jest jedna z powinności ministra rolnictwa.

Minister Henryk Kowalczyk i Aleksandra Mieczyńska | Fot. Radio Fiat

Przewodnicząca rolniczej Solidarności Teresa Hałas wprowadzając do tematyki odbywającego się zjazdu wyraziła wdzięczność wobec ks. prof. Ryszarda Selejdaka za gościnę, jakiej gospodarz częstochowskiego Wyższego Seminarium udzielił delegatom Związku. Teresa Hałas zwróciła również uwagę na to, że obecne trudności, jakie przeżywa polskie rolnictwo, nie są już problemem samych rolników ale całego społeczeństwa:

Cieszymy się i bardzo nam miło, że Ksiądz Rektor się zgodził i możemy tutaj odbyć ten zjazd. Chciałam mu podziękować za lata współpracy, bo co roku tutaj przyjeżdżamy, nocujemy i spożywamy obiady i uczestniczymy w dożynkach jasnogórskich. A teraz przed nami dużo pracy – zjazd sprawozdawczo-wyborczy tym się wyróżnia, że mamy wiele sprawozdań i nowe wybory ciał decyzyjnych. Mamy też ambitny plan wprowadzenia zmian do statutu i miejmy nadzieję, że ramy czasowe nam na to pozwolą. No i myślę, że też będzie czas na jakąś merytoryczną dyskusję o sytuacji na wsi i problemach, jakie nas dotykają.

Teresa Hałas | Fot. Radio Fiat

Podczas homilii abp Wacław Depo przypomniał, że mamy dobry powód by wyrażać wobec Boga wdzięczność za dar Ojczyzny oraz podkreślił, że obecnie pojmowana wolność bez zobowiązań jest fałszem, prowadzącym do rozkładu:

Codzienna wdzięczność winna nas charakteryzować za dar naszej Ojczyzny. Za dar tej ziemi, na której ujrzeliśmy światło słońca. Tej ziemi, która nas karmi i która nas nosi. I za dar Kościoła na polskiej ziemi, który uczy nas odpowiedzialności za tę ziemię i za tych, którzy przyjdą tu po nas. Nie wszystko bowiem co dzieje się w świecie, a zwłaszcza w krajach zjednoczonej Europy jest godne do naśladowania. Musimy strzec się przed prądami, niosącymi bezbożną wolność i brak odniesienia do Boga! Czym jest wolność bez Boga? Jest rozkładem moralnym i fałszem!

Fot. Radio Fiat

Metropolita Częstochowski przestrzegł także przed iluzją samodzielnego osądu nad dobrem i złem, w oderwaniu od Boga. Zwrócił on uwagę, że obecnie wiele rządów rości sobie prawo do rozstrzygania co jest dobre a co złe, w drodze demokratycznego głosowania, co już co najmniej raz przyniosło katastrofalne skutki dla świata:

Wierność wobec Boga wyraża się przede wszystkim w posłuszeństwie wiary. Bóg nieustannie mówi do nas w głosie sumienia ale dzisiaj słyszymy: „Każdy ma własne sumienie, czyli każdy określa granice prawdy i kłamstwa – Każdy!”. A cóż dopiero powiedzieć o pseudoparlamentach i decydowaniu w imię demokratycznego wyboru? Przypominamy sobie, że tragedia II Wojny Światowej również rozpoczynała się od wolnych wyborów w Niemczech.

Zjazd Krajowy Solidarności Rolników Indywidualnych będzie się odbywał w Wyższym Seminarium Duchownym jeszcze w sobotę 7 maja. Delegaci będą wybierali władze Związku na nową kadencję w drodze głosowania tajnego. Uczestnicy zjazdu podejmą także debatę z ministrem rolnictwa Henrykiem Kowalczykiem dotyczącą trudności wynikających m.in. z działań wojennych na Ukrainie, rosnących cen nawozów, zbóż i ziarna zasiewowego oraz kłopotliwych dyrektyw unijnych.

Homilia abp. Wacława Depo:

Skip to content