Solidarnościowy Konwój Wsparcia Seniorów

źródło fot.: www.facebook.com/kancelaria.premiera

Premier Mateusz Morawiecki poinformował dzisiaj (9 grudnia) o uruchomieniu Solidarnościowego Konwoju Wsparcia Seniorów. Niemal milion ton żywności i artykułów trafi do placówek dla osób samotnych, starszych i bezdomnych. W spotkaniu informacyjnym, oprócz premiera Morawieckiego, uczestniczyli minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, Prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski, Prezes Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Wojciech Bystry oraz Zastępca Dyrektora Caritas Polska ks. Paweł Dzierzkowski.
Szef rządu podkreślił, że tegoroczne święta będą inne od poprzednich i w tym czasie trzeba pomóc wielu osobom żyjącym w samotności.
– Przygotowaliśmy specjalny konwój dla seniorów. To blisko milion ton żywności i różnych artykułów, które trafiają do osób starszych, do osób bezdomnych, ale także do matek z dziećmi, w bardzo różne miejsca poprzez współpracę z instytucjami, które zajmują się pomocą charytatywną różnego rodzaju.
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała, że w okresie okołoświątecznym wszystkie osoby w potrzebie mogą liczyć na wsparcie Konwoju Solidarnościowego. Zaznaczyła również, że dobro drugiego człowieka jest traktowane priorytetowo.
Prezes Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, Wojciech Bystry zwracał uwagę, że tegoroczne Boże Narodzenie, upływające pod znakiem pandemii, wymaga innych form pomocy osobom potrzebującym. Apelował o okazywanie wsparcia osobom bezdomnym:
– Tutaj apel do wszystkich nas, żebyśmy nie pozostawali obojętni, zwłaszcza w stosunku do osób pozostających na ulicy. Mówimy o tym, żebyśmy zostawali w domu, ale są tacy ludzie, którzy tego domu nie mają. Spróbujmy dać im chociaż namiastkę domu zainteresowaniem, wsparciem i pomocą.
Zastępca dyrektora Caritas Polska, ksiądz Paweł Dzierzkowski, przypomniał, że misją Caritas jest czynienie miłosierdzia. Podkreślał konieczność jego niesienia w obecnym, szczególnym czasie pandemii:
– Dziś, po raz kolejny, wzywamy do tego, żebyśmy byli razem w miłosierdzi, które jest jedno, które jest odzwierciedleniem miłości Pana Boga i dzięki temu możemy przychodzić z pomocą. Konkretna pomocą, dostrzegając potrzeby drugiego człowieka, szczególnie tego człowieka wykluczonego.
Konwój Solidarnościowy jest częścią programu Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów, który działa od października. W akcji bierze udział ponad 10 tysięcy wolontariuszy z całej Polski. Do programu zgłosiło się już 16 tysięcy osób potrzebujących. Wartość Konwoju Solidarnościowego przekracza 5 milionów złotych.

źródło: IAR