Śp. ks. Stanisław Iłczyk we wspomnieniach arcybiskupów częstochowskich i kapłanów

ks. prałat Stanisław Iłczyk/fot. Przemysław Januszko

W nocy z 1 na 2 września zmarł ks. prałat Stanisław Iłczyk, proboszcz parafii św. Wojciecha w Częstochowie. Ta szokująca informacja szybko obiegła archidiecezję częstochowską. Ks. Stanisław Iłczyk był człowiekiem, któremu wiele można zawdzięczać. Abp Wacław Depo tak wspomina zmarłego kapłana:

Ile razy dochodzi do nas informacja o śmierci kapłana, to wtedy przypominają nam się słowa św. Pawła z listu do rzymian: „Nikt z nas nie żyje dla siebie i nikt z nas nie umiera dla siebie”. W życiu i w śmierci należymy do Pana. Pomimo, że z bólem przyjęliśmy wiadomość o jego przejściu do domu Ojca, to jego śmierć powoduje nie tylko refleksję i czas modlitwy, ale również zobowiązanie, by wypełnić to puste miejsce na różnych odcinkach pracy kapłańskiej.

Ks. Stanisław Iłczyk przez wiele lat był dyrektorem Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Jednym z większych dzieł jakich dokonał było ożywienie działalności domu pomocy Caritasu. Abp senior Stanisław Nowak wspomina tamtą sytuację:

Przeżywam to, wprost płaczę, tak mi go żal. Chciałbym, żeby ten kapłan jeszcze żył. To był człowiek niezwykłego formatu. Był piękny, w znaczeniu ogólnym, duchowym. Budowaliśmy domy, wielkie dzieło miłosierdzia dla kobiet, które zostały pokrzywdzone przez mężów. W pewnym momencie ten dom znalazł się w trudnej sytuacji. Zwróciłem się wtedy do ks. Stanisława z prośbą pomocy odratowania go. On się tego podjął i wyprowadził to dzieło na dobrą drogę.

Ks. Stanisław Iłczyk był także drugim budowniczym, po ks. Marianie Jezierskim, nowego gmachu seminarium w Częstochowie. Nowy budynek seminarium uroczyście poświęcił św. Jan Paweł II 15 sierpnia 1991 r. podczas VI Światowych Dni Młodzieży. Ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik Archidiecezji Częstochowskiej mówi, że było to jedno z ważniejszych zadań, jakie zmarły kapłan wykonał:

Myślę, że wszyscy, którzy mieli okazję poznać ks. Stanisława Iłczyka zapamiętają go jako człowieka wielkiej serdeczności i wielkiego humoru. Był także bardzo rozmodlony. Myślę, że parafianie pamiętają go szczególnie z tego, że był pierwszym, który rano otwierał kościół. Wielkim zdaniem, które zostało mu powierzone było dokończenie budowy Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Zadanie to przyjął z radością i je wypełnił mimo, że nie było to zadanie łatwe.

Do ostatnich dni swojego życia każdego dnia ks. Stanisław Iłczyk uczestniczył w modlitwie Apelu Jasnogórskiego w sanktuarium jasnogórskim. Zmarł w wieku 68 lat.

Uroczystości pogrzebowe sprawowane będą pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, w kościele parafialnym św. Wojciecha w Częstochowie: w piątek 4 września Msza św. żałobna o 19.30 oraz w sobotę 5 września Msza św. pogrzebowa o godz. 12.00. Rodzina śp. ks. prałata Stanisława bardzo prosi, żeby nie przynosić kwiatów na pogrzeb. Zamiast kwiatów będzie można złożyć ofiarę do puszki, która będzie wystawiona pod chórem, na potrzeby Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

WB

Skip to content