We wrześniu minęła 200. rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida. Aby uczcić tę okrągłą rocznicę, Szkoła Podstawowa nr 35 w Częstochowie przygotowała projekt, w którym wzięli udział wszyscy uczniowie z klas 4-8.

Przygotowania pod okiem nauczycieli trwały niemal od początku roku szkolnego. Mimo trudnych zagadnień związanych z poetyką Norwida, projekt, którego finałem był występ w szkolnej sali gimnastycznej, udał się w pełni.

– Może się wydawać, że szkoła podstawowa i Norwid to trudne zagadnienie ze względu na nie łatwą poezję, pełną przenośni i skrótów myślowych. Występ naszych uczniów pokazał, że z odpowiednim przygotowaniem również dzieci mogą obcować z tą poezją. Słowa tego wieszcza nadal są bardzo aktualne i mogą być dla nas życiowym drogowskazem nie tylko w tematach związanych z patriotyzmem, ale także w sprawach codziennych – zauważyła Anna Sosna, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 35 w Częstochowie.

Uczczenie okrągłej rocznicy urodzin Cypriana Kamila Norwida w przeddzień Święta Niepodległości było także okazją do podkreślenia patriotyzmu tego poety. Zdaniem Anny Dziwińskiej, nauczyciela języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 35 w Częstochowie, projekt to praca wszystkich nauczycieli nad poszczególnymi zadaniami przedzielonymi klasom.

– Trudność zadań zależała od wieku uczniów. Klasy IV dostały do przygotowania wystawkę, klasy V recytacje wierszy. Klasa VI otrzymała do przygotowania wizualizację dwóch wybranych wierszy Norwida. Klasy VII przygotowały prezentacje o poecie, jako artyście i podróżniku. Klasy VIII jako najstarsze prowadziły całą imprezę oraz przygotowały przedstawienie pod tytułem „Kobiety w życiu Norwida”. Przeprowadziliśmy także sondę uliczną, aby sprawdzić, czy częstochowianie wiedzą, kim był Norwid – mówiła Anna Dziwińska.

Podczas występów nie zabrakło tekstów Norwida w rapowanej formie, a także krótkich scen oraz klasycznych wierszy. Zakończeniem był taniec zaaranżowany przez parę uczniów.

BNO

 

Skip to content