ESTAKADA RAKOW

W bieżący weekend, 4-6 marca, kontynuowany będzie Spacerownik. To trzecie edycja projektu, który odkrywa nietypowe oblicza Częstochowy. Dotyka miejsc ważnych w dziejach miasta, a zarazem zapomnianych. Przypomina o ludziach, którzy zamieszkiwali i tworzyli Częstochowę.

Dzisiaj (4.03) uczestniczący w Spacerowniku będą zwiedzać Raków, a przez następne dwa dni prawdopodobnie podsumowywać swoje odkrycia w Willi Generała. – Troszeczkę zapominamy o Rakowie, traktujemy go jak taką sypialnię. Nie patrzymy już na Raków, jak na drugie serce miasta, którym kiedyś bez dwóch zdań był. Dlatego ciekawi nas historia tej dzielnicy, chcemy o niej przypomnieć, przypomnieć jaką rolę pełni i zachęcić do spaceru. Po Rakowie przede wszystkim. Nie spacerujmy tylko po Alejach – mówi Adam Florczyk z Centrum Promocji Młodych.

Uczestnicy Spacerowniku być może stworzą grę miejską inspirowaną historią, którą poznają i która zainteresuje ich w najbliższy weekend. Ale to założenia, które mogą ulec zmianom. – Ponieważ każdy Spacerownik kończy się czymś troszkę innym, tym razem wymyśliliśmy sobie, żeby to było takie zwarte, ludyczne, dlatego pomyśleliśmy o grze – mów Adam Florczyk. – Na pierwszych zajęciach powiedzieliśmy jasno, jeżeli uczestnicy wpadną na jakiś ciekawszy pomysł, my się nie zamykamy. Chcemy wziąć jakąś historię, wykorzystać ją do takiej zabawy, zachęcić innych do takiej formy rozrywki.

Spacerownik przeznaczony jest przede wszystkim dla młodych ludzi, w wieku 16-30 lat. Pierwsza edycja przedsięwzięcia dotyczyła ul. Piłsudskiego, dawniej reprezentacyjnej arterii miasta przy głównym wyjściu z dworca kolejowego. W trakcie drugiego Spacerowniku uczestnicy odkrywali tajemnice II Alei NMP.

Krzysztof Rygalik

Skip to content