Jak zapowiada Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w najbliższych dniach, a szczególnie nocą ma spaść temperatura nawet do minus 7 stopni Celsjusza. W związku z tym należy objąć szczególną troską i opieką osoby bezdomne, starsze mieszkające samotnie, nieporadne życiowo, czy też te, które znalazły się w okolicznościach zagrażających ich życiu.

Miejski Ośrodek Pomocy w Częstochowie jest przygotowany do pomocy bezdomnym, o której mówi Olga Dargiel, rzecznik prasowy MOPS-u:

– Kiedy w przypadku bardzo znacznego spadku temperatur poniżej zera, patrole są przygotowane na to by rozwozić ciepłe posiłki, koce czy odzież. To jest też czas, okazja do porozmawiania z osobami bezdomnymi i nakłonienia ich do skorzystania zarówno z miejskiej ogrzewalni, ale również z pomocy długofalowej.

Osobom bezdomnym przez cały rok pomaga także Caritas, która prowadzi liczne placówki. Więcej na ten temat mówi Paulina Gradek z Caritas Archidiecezji Częstochowskiej:

– Prowadzimy prysznicownie przy ul. Krakowskiej, z której osoby bezdomne mogą korzystać. Mogą się też tam przebrać, wykąpać, porozmawiać z pracownikami kadry. Co często jest bardzo pomocne, bo ta prysznicownia, to jest pierwszy punkt styczności z osobą, która stale przebywa na ulicy i ten moment bywa przełomowy i pomaga w tym, aby osoba przekonała się, że warto skorzystać z pomocy instytucji. To jest czasem punkt zaczepienia, aby pomagać dalej. Poza tym Caritas prowadzi Centrum Integracji Społecznej, mamy Centrum treningowo-pomocowe, gdzie nasza kadra prowadzi kursy, prowadzi warsztaty, co też w znacznym stopniu pomaga wrócić do życia w społeczeństwie i do podjęcia pracy zawodowej.

Na terenie województwa śląskiego osoby bezdomne mogą otrzymać również pomoc poprzez całodobową infolinię 987. Dyżurni Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego odpowiedzą na pytania dotyczące funkcjonowania lokalnych instytucji np. w zakresie noclegu, czy wyżywienia. Połączenia są bezpłatne – zarówno z telefonów komórkowych, jak i stacjonarnych.

Skip to content