Jasnogórski chór męski Pueri Claromontani wznawia działalność po okresie pandemicznym. W związku z tym, ojcowie paulini wystosowali zaproszenie dla chłopców i mężczyzn do włączenia się w artystyczną działalność chóru.

Jaka była idea powstania chóru Pueri Claromontani przypomina o. Waldemar Pastusiak, kustosz jasnogórskiego sanktuarium:

Poprzez piękno sztuki poznajemy piękno stworzenia, a poprzez piękno śpiewu liturgicznego łatwiej nam jest czasami spotkać Pana Boga. Chór Pueri Claromontani taką rolę pełni, śpiewa nie tylko na Jasnej Górze, również w innych miejscach, ale przede wszystkim zamysłem powołania go do istnienia było to, aby tutaj na Jasnej Górze był chór, który będzie wiernym i pielgrzymom w modlitwie.

Zaproszenie do włączenia się w działalność chóru zostało opublikowane w formie plakatu z hasłem przewodnim: „Śpiewaj w chórze na Jasnej Górze”. S. Maria Bujalska wyjaśnia, do kogo to zaproszenie jest adresowane:

Nabór jest dla wszystkich. Chcemy odbudować po tej przerwie pandemicznej zwłaszcza sekcję sopranów i altów, więc zapraszamy głównie chłopców od 7 roku życia (przedmutacyjnych), którzy chcieliby się włączyć i śpiewać. Ale również zapraszamy mężczyzn, żeby zasilili naszą sekcję męską. Wszystkich chętnych zapraszamy, tam jest numer telefonu podany, właśnie mój, żeby się skontaktować. Planujemy, jak zgłoszą się chętni, stworzyć taką grupę przygotowującą, która miałaby zasilić szeregi Pueri Claromontani.

Zdaniem s. Marii, udział w chórze jest doskonałą możliwością do pracy nad własnym charakterem, cierpliwością i odpowiedzialnością, co w przypadku chłopców jest szczególnie cenne:

Trzeba znaleźć czas na systematyczne próby, bo tylko systematyczne próby dadzą jakieś efekty. Trzeba mieć cierpliwość […] To jest kształtowanie charakteru i nauka pracy zespołowej. Dzisiaj jest nacisk na pracę indywidualną, a tutaj naprawdę jest to wspólne, bo wystarczy jeden, drugi, trzeci rozproszony i to już nie jest ten efekt.

Zaproszeni są wszyscy, których pasją jest śpiewanie. Po przesłuchaniach wstępnych co do słuchu muzycznego kandydaci będą kwalifikowani dalej, a następnie poprzez regularne ćwiczenia będą mogli pracować nad swoim głosem. Do chóru zgłaszać się można kontaktując się bezpośrednio z s. Marią pod numerem telefonu 723 555 102. Numer ten jest widoczny także u dołu plakatu, zapraszającego do chóru.

RG

Źródło: Jasna Góra
Skip to content