Spór o strefę parkowania

parkomat-2

Klub radnych Mieszkańcy Częstochowy złożył projekt uchwały, na mocy którego strefa płatnego parkowania w Częstochowie zostałaby zmniejszona o fragment ulicy Krakowskiej oraz część ulicy Ogrodowej. Oznaczałoby to, że strefa kończyłaby się na ul. Mielczarskiego. Radni Mieszkańców Częstochowy argumentują swój wniosek troską o przedsiębiorców, którzy prowadzą swoje biznesy na ulicy Krakowskiej.- Zarówno przed włączeniem tego fragmentu do strefy płatnego parkowania w 2012 roku, jak i po wprowadzeniu odpłatności za parkowanie, ulica Krakowska pozostaje pusta. Można powiedzieć, że ta ulica umiera. Wiele lokali użytkowych jest niewykorzystanych, kolejne sklepy się zamykają. Stąd nasza propozycja, aby nie pogrążać tej ulicy jeszcze bardziej. Motywował nas również fakt, że parkomaty, które znajdują się na Krakowskiej, można by przenieść w miejsca, gdzie mieszkańcy sygnalizują ich zbyt małą liczbę – mówi przewodniczący klubu radnych Mieszkańcy Częstochowy Krzysztof Świerczyński.

Zupełnie inne zdanie na temat przydatności parkomatów na spornym odcinku strefy ma MZDiT w Częstochowie.- Bezpośrednim powodem decyzji o wydłużeniu strefy były interwencje mieszkańców i prowadzących działalność gospodarczą, a także nasze własne obserwacje. Dotyczyły one kierowców, którzy uciekając przed obszarem strefy, uciekali na przedmiotowy odcinek, parkując tam swoje pojazdy długoterminowo, nie powodując rotacji tych aut. Dlatego rozszerzyliśmy obszar strefy. Naszym zdaniem przyjęcie projektu Mieszkańców Częstochowy może spowodować powrót sytuacji, w której kierowcy, dysponując obszarem nie objętym strefą, będą tam pozostawiali swoje pojazdy, czym utrudnią dostęp przedsiębiorcom do ich sklepów. Dlatego jesteśmy za utrzymaniem granic strefy płatnego parkowania w obecnym kształcie – komentuje Stanisław Sosnowski, zastępca dyrektora ds. transportu MZDiT w Częstochowie.

Czyje racje bardziej przekonają Radę Miasta Częstochowy? Przekonamy się już na jej najbliższym posiedzeniu, które rozpocznie się o godz. 9.00 w czwartek (24 września) w sali sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowy.

PB

Skip to content