Spotkanie z “Życiem” ks. Arkadiusza Paśnika

Do Częstochowy przyjechał ks. Arkadiusz Paśnik – niezwykły duszpasterz oraz autor książkowych bestsellerów. O swojej najnowszej publikacji “Życie” opowiadał podczas spotkania autorskiego, które poprzedziła Msza św. w parafii św. Zygmunta.

“Życie” to książka, która ma poruszyć czytelnika, jednocześnie podpowiadając, jak może pomóc sobie oraz innym. Ks. Arkadiusz Paśnik opisuje spotkania z ludźmi, którzy opowiadają mu własną historię. Jak tłumaczy autor – ta publikacja to podróż po ludzkim życiu i próba odpowiedzi na pytania stawiane przez Boga oraz nas samych.

– Suma opowiadań zbiera się na ikonę, która pokazuje jakie jest życie. Można powiedzieć, że jest nieokiełznane, nieprzewidywalne, uczy nieustannej pokory, ponieważ trzeba się mierzyć z wyzwaniami. Myślimy, że wszystko mamy i złapaliśmy Pana boga za nogi. Potem okazuje się, że wszystko tracimy. Jak zachować się wobec cierpienia, przemijania, wchodzenia w dorosłość? Nie chcę być mistrzem i nauczycielem życia. Jest jedna osoba, która wie jak żyć – jest nią Bóg. My dopiero uczymy się życia. Bóg dał nam łaskę zmagania się z trudnościami życia. O tym właśnie chciałem opowiedzieć.

Przed “Życiem” było jeszcze kilka innych książek. “Obietnica”, “Znamię”, “Dar”, “Lęk”, “Miłość” . Jak mówi Aleksandra Mieczyńska, wicedyrektor Rozgłośni Radio Fiat oraz prowadząca spotkanie autorskie w Częstochowie – każda z książek zawiera historie, które powodują, że czytelnik śmieje się, wzrusza, a czasem nawet płacze. To prawdziwe zdarzenia, wywołujące prawdziwe uczucia.

– To są takie dotknięcia, muśnięcia życia. To są zatrzymane chwile, będące prawdziwymi historiami zapisanymi przez autora w prosty i autentyczny sposób.

Jak dodaje ks. Jacek Marciniec, proboszcz parafii św. Zygmunta – ks. Arkadiusz Paśnik przez swój styl pisania staje się dla czytelnika bardzo bliską osobą.

– Dużą wartością tych książek jest to, że są pewnego rodzaju szczerym świadectwem, które przynosi uzdrowienie, dla tych, którzy borykają się z rozmaitymi problemami i chcieliby schować je w głębi serca. Ktoś, kto pisze o tym w sposób prawdziwy, pomaga im zmierzyć się z historią własnego życia.

Najnowsza książka ks. Arkadiusza Paśnika o tytule „Życie” to kolejna pozycja wydana przez Edycję Świętego Pawła. Jak mówi ks. Daniel Łuka, dyrektor Edycji – po tę opowieść naprawdę warto sięgnąć, ponieważ autor przeniósł na karty papieru życie prawdziwych osób, opisując je w bardzo obrazowy sposób.

– Często opisuje bez komentarza, ale sposób w jaki to czyni jest pewnego rodzaju komentarzem do tych sytuacji. Ta książka jest inna niż pozostałe. To są pewnego rodzaju flesze o różnych sytuacjach. Można ja czytać kawałek po kawałku, po jednej stronie. Zostawić, pochodzić z tą treścią i następnie do niej wrócić. Ponownie przemyśleć.

Ks. Arkadiusz Paśnik jest kapłanem diecezji lubelskiej. Książki pisze, bazując na doświadczeniach własnych lub swoich bliskich. Spotkanie autorskie odbyło się w Sali Muzyczno-Teatralnej Zygmunt.

ABK