Czy życie na czystej planecie nie byłoby piękniejsze? Do zmniejszenia zanieczyszczeń może przyczynić się każdy z nas. Wystarczy zmienić niekorzystne nawyki i nauczyć się życia „bardziej eko”. Od czego więc zacząć? Przede wszystkim przestać śmiecić!

Problem zwiększonej ilości odpadów zauważyć można w wielu miejscach publicznych. To nie tylko wypalone papierosy na chodnikach, ale również gumy do żucia i papierki po batonach. Czasem znaleźć można także większe opakowania, czy też resztki szkła. Dodatkowo wiele osób zapomina o obowiązku sprzątania po swoich pupilach. Jak tłumaczy rzecznik częstochowskiej Straży Miejskiej Artur Kucharski – każde zaśmiecanie miejsc publicznych jest wykroczeniem:

– Straż Miejska w Częstochowie przypomina wszystkim właścicielom psów o obowiązku sprzątania po swoich pupilach w miejscach ogólnodostępnych. Częstochowska Straż Miejska od wielu lat lat prowadzi na terenie Częstochowy działania zmierzające do poprawy estetyki miasta. Straż Miejska w Częstochowie apeluje, aby wyprowadzać psa na smyczy, a psa agresywnego na smyczy oraz w kagańcu. Funkcjonariusze przypominają również o obowiązku sprzątania po psach.

Niestety różnorodne zanieczyszczenia dostrzec można również w lasach i zbiornikach wodnych. Z tego też powodu na terenie miasta i powiatu częstochowskiego organizowane są różnorodne proekologiczne inicjatywy. Jedna z nich odbędzie się już 23 kwietnia o godz. 11.00 w Jaskrowie. Więcej na ten temat mówi Huber Pietrzak z Częstochowskiego Alarmu Smogowego:

– Chciałem zaprosić słuchaczy do udziału w tej akcji. Będzie to wydarzenie z cyklu realizowanych przez Częstochowski Alarm Smogowy już od kilku lat. Pierwsze sprzątanie w ramach „Jury bez plastiku” odbyło się w 2019 roku. W 2020 roku także odbyły się sprzątania, a część z nich również na rzece. Teraz rozpoczynamy kolejny sezon i rozpoczynamy od sprzątania Warty. Tytuł akcji to „Wiosenne Porządki na Warcie”.

O tym, jak ważne jest dbanie o środowisko mówią natomiast uczniowie Miejskiego Przedszkola nr 44 im. Janusza Korczaka w Częstochowie. Podczas rozmowy dzieci opowiedziały nam również, na czym polega odpowiednie segregowanie śmieci:

– Trzeba po sobie sprzątać. Segregowanie śmieci też jest ważne.
– Do niebieskiego kosza wyrzucamy papier i kartony. Do żółtego plastikowe rzeczy.
– Trzeba sprzątać chodniki, drogi, a nawet las i wodę.

O temacie ekologii informujemy na antenie Radia Fiat podczas audycji „Eko-patrol”, która emitowana jest w każdą niedzielę o godz. 16.10.

ABK

Skip to content