Sprzedawcy kwiatów nie zostaną bez pomocy

Źródło: kowr.gov.pl

Uroczystość Wszystkich Świętych jest jednym z ważniejszych dni dla Polaków, jednoznacznie wiążącym się z odwiedzinami grobów najbliższych. Towarzyszące temu symboliczne zapalanie zniczy oraz przynoszenie kwiatów zostało w tym roku niestety zawieszone z powodu pandemii.

To z kolei przyniosło ze sobą negatywne skutki dla przedsiębiorców z branży kwiatowej, dla których w wielu przypadkach sezonowa sprzedaż roślin stanowi jedyne źródło utrzymania. Zdaniem wielu rząd zbyt późno ogłosił zamknięcie cmentarzy na czas wzmożonego odwiedzania grobów i usiłuje teraz naprawić sytuację wykupieniem niesprzedanych roślin.

– System pomocy zaproponowany przez premiera, który ma realizować Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa musi uwzględniać zarówno tych, którzy handlują kwiatami, jak i tych, którzy je produkują. Są to pojedyncze osoby, rolnicy, niebędący przedsiębiorcami w sensie definicji prawnej, ale także wyspecjalizowane przedsiębiorstwa. Chodzi o to, aby pomóc tym, którzy rzeczywiście na tych kwiatach stracili, nie mając możliwości ich sprzedaży. System musi być jednak na tyle szczelny, żeby nie płacić ciężkich pieniędzy tym, którzy teraz jeszcze będą sprowadzali te kwiaty np. z zagranicy. Jest to sprawa złożona i liczę na to, że instytucje, które się tym zajmą, przedstawią realne rozwiązanie – komentował poseł Jan Krzysztof Ardanowski.

Ponadto, jak zaznacza poseł Ardanowski, kluczową sprawą jest ustalenie ceny odkupienia kwiatów w taki sposób, aby była ona korzystna dla małych i dużych przedsiębiorstw.

– Ministerstwo Rolnictwa podało cenę ok. 11 zł za doniczkę. Wydaje mi się, że w przypadku wyhodowania przynajmniej niektórych typów kwiatów, szczególnie chryzantem wielokwiatowych, koszty są wyższe. Te odszkodowania muszą być wyliczone według bardzo realnych warunków. Najlepiej ustalić z kwiaciarzami uśrednione koszty wytworzenia kwiatów i na tej podstawie udzielić realnej pomocy. Kolejną odrębną kwestią jest pytanie, co się z tymi wykupionymi kwiatami stanie – dodał Jan Krzysztof Ardanowski.

Już od poniedziałku 2 listopada regionalne oddziały Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oferują przedsiębiorcom możliwość nabycia kwiatów i roślin, które nie zostały sprzedane w okresie Uroczystości Wszystkich Świętych.

BNO