Fot. Radio Fiat

Rewitalizacja Starego Rynku trwa nadal. Planowany termin ukończenia prac to październik bieżącego roku. W ramach zadania powstanie nowoczesny, przeszklony budynek oraz Teatr Rzeźb Jerzego Kędziory.

Przygotowania do inwestycji rozpoczęto po tym, jak archeolodzy odkopali na Starym Rynku fragmenty ruin najstarszego częstochowskiego ratusza. Ze względu na brak środków do ich wyeksponowania, po pewnym czasie teren wykopalisk został zasypany. Po kilku latach ponownie jednak ujrzał światło dzienne, gdy rozpoczęła się modernizacja Starego Rynku, która trwa już kilka lat. Prace miały trwać do końca czerwca. Zostaną jednak przesunięte do października. Więcej na temat rozbudowy rynku mówi Michał Konieczny, naczelnik miejskiego wydziału inwestycji.

– Na przełomie lutego i marca pojawiły się problemy wynikające z sytuacji epidemiologicznej. Prace budowlane zostały opóźnione, dlatego wykonawca zwrócił się do nas z prośbą o wydłużenie terminu oddania inwestycji. Urząd Miasta wyraził na to zgodę. Wszystkie prace odbywają się pod nadzorem archeologicznym. Przestrzeń Starego Rynku zostanie zrewitalizowana. Pojawi się nowe oświetlenie, zieleń, będzie nowa kamienna nawierzchnia i elementy wodne.

Na Starym Rynku powstanie szklany budynek, w którym umieszczony zostanie nowy oddział Muzeum Częstochowskiego. Oprócz tego powstanie też Teatr Rzeźb Jerzego Kędziory, artysty znanego w Polsce i za granicą.

– Stary Rynek to dawne centrum miasta Częstochowy. To miejsce, gdzie wiodą szlaki turystyczne i pielgrzymkowe z północy kraju. To szlak z Przeprośnej Górki do Jasnej Góry, więc będzie to też element placu powitalnego z funkcją praktyczną – kawiarniami oraz toaletami.

Rewitalizacja Starego Rynku nie podoba się jednak wszystkim mieszkańcom. Jak mówi pani Halina, finalnie plac powinien być pełen zieleni, gdzie można by było odpocząć.

– Ścieli wierzby, jarzębiny. Łącznie aż 11 drzew. Chce mi się płakać, jak na to patrzę. Prawie codziennie leją tyle betonu. Nie będzie się dało później tu oddychać. Po co to wszystko? Mogli wymyślić lepszy projekt.

Część kosztów inwestycji ma być pokrytych ze środków unijnych. Poza modernizacją samej płyty Starego Rynku projekt przewiduje również przebudowę okolicznych ulic, w tym fragmentu ul. Mirowskiej. Utrudnienia w ruchu drogowym potrwają więc do momentu zakończenia prac.

ABK

Skip to content