Częstochowska policja wraz z Wodociągami oraz Zakładem Gospodarki Mieszkaniowej TBS przygotowała kampanię „Stop Nielegalnemu Graffiti”. 13 sierpnia przy ul. Jaskrowskiej odbyła się konferencja, w której trakcie został zaprezentowany mural promujący akcję.

Nielegalne graffiti to problem wielu miast, również Częstochowy. Elewacje budynków w naszym mieście często są niszczone przez tego typu malunki. Kampania „Stop Nielegalnemu Graffiti” zwraca uwagę na ten problem i próbuje mu zapobiegać. Podkom. Sabina Chyra-Giereś z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie wyjaśnia, na czym polega akcja:

Częstochowska policja bardzo często włącza się w liczne akcje profilaktyczne skierowane do mieszkańców miasta. Tym razem akcja dotyczy młodzieży, która lubi nanosić graffiti na różne budynki i czasami robi to nielegalnie. Chcemy uświadomić wszystkim, że można to zrobić w sposób legalny i estetyczny.

Akcja nie promuje całkowitego zakazu graffiti, tylko pokazuje, że można to robić w legalnie i estetycznie. Legalnych Murali, takich jak ten w rejonie ul. Jaskrowskiej, jest w Częstochowie wiele. Mówi Anna Wojtysiak z Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej TBS:

Chodzi o promowanie pozytywnych praktyk, czyli pokazanie, że graffiti może powstawać pod nadzorem administratora czy zarządcy budynku. Chcemy pokazać, że są na to konkretne przykłady. W ramach współpracy z Zespołem Szkół Plastycznych stworzyliśmy takie murale na budynkach TBS-u w dzielnicy Północ. Tam promowana jest twórczość i postać Haliny Poświatowskiej. Zastanawiamy się nad kontynuacją tworzenia tych murali.

Gustownie wykonany mural faktycznie cieszy oko i sprawia, że budynki mogą wyglądać naprawdę ładnie. Zaprezentowane na konferencji malowidło będzie uświetniało miejsce spacerów mieszkańców Częstochowy. Mówi Paweł Gruszczyński z Wodociągów Częstochowskich:

Mural, który możemy oglądać to efekt pracy dwóch utalentowanych ludzi z Częstochowy. Uczestniczymy w programie „Stop Nielegalnemu Graffiti”, jednak nie jest to bezwzględny zakaz. Efekt tej pracy pokazuje, że można wykonać mural w sposób cywilizowany.

Mural zlokalizowany jest na zewnętrznej stronie płotu Wodociągów Częstochowskich od strony rzeki Warty.

Warto pamiętać, że nielegalne graffiti będące przejawem wandalizmu jest wykroczeniem lub przestępstwem – podaje częstochowska policja. W zależności od wartości wyrządzonej szkody sprawcy wykroczenia grozi areszt, ograniczenie wolności lub grzywna, a przestępca może trafić do więzienia nawet na 5 lat.

WB

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content