Trwa sezon grzewczy. Straż Miejska w Częstochowie przypomina, że w domowych kotłowniach nie wolno spalać śmieci i odpadów. Przypominamy najważniejsze informacje dotyczące smogu.

W 2017 roku na terenie województwa śląskiego weszła w życie uchwała antysmogowa, która zabrania palenia w domowych kotłowniach m.in. mułem, flotem, węglem brunatnym czy mokrym drewnem. W domowych piecach nie wolno też spalać śmieci. Mimo licznych akcji edukacyjnych i profilaktycznych niektóre osoby nadal spalają w swoich piecach śmieci i przyczyniają się do powstania smogu, który jest bardzo groźny dla zdrowia ludzi.

Czy wiesz co to jest smog? Z czego powstaje, na co szkodzi i jak się przed nim chronić? Częstochowska Straż Miejska publikuje najważniejsze informacje, którymi warto podzielić się z sąsiadami, bliskimi, znajomymi.

Smog (ang.) = smoke (dym) + fog (mgła). Smog to połączenie niekorzystnych warunków pogodowych i dużej ilości zanieczyszczeń z kominów gospodarstw domowych. Na temat smogu częstochowska Straż Miejska informuje na spotkaniach z seniorami, radami dzielnic, a także ta tematyka jest wprowadzana podczas szkolnych prelekcji.

Zanieczyszczenia z kominów gospodarstw domowych powstają poprzez spalenie śmieci, paliw złej jakości czy też stare piece. W wyniku tego spalania powstają i trafiają do powietrza: pyły zawieszone, dwutlenek siarki, tlenki azotu, tlenek węgla czy benzoalfapiren. Ponad połowa zanieczyszczeń powietrza pochodzi z domów. Główne źródła zanieczyszczenia pyłami zawieszonymi PM10 w województwie śląskim to: gospodarstwa domowe (55%), przemysł (20%), transport drogowy (13%) i inne (12%).

Jak sprawdzić stan jakości powietrza i jak zatrzymać smog? Dostępne są strony internetowe i aplikacje. Komunikaty podają też urzędy i media.

Jak zanieczyszczenie powietrza wpływa na zdrowie? Spalając w starych piecach opał niskiej jakości, szkodzimy sobie i innym. Smog może prowadzić do chorób: głowy (udar, ból głowy, obniżenie pamięci i koncentracji), mózgu, serca (zawał, arytmia, choroba wieńcowa), układu rozrodczego (zaburzenia płodności, wady rozwojowe), płuc (nowotwór płuc, astma, zapalenie i infekcje dróg oddechowych), żył (miażdżyca, nadciśnienie), skóry (alergie i podrażnienia) i twarzy (podrażnienie, oczu, nosa, gardła, kaszel, katar, zapalenie zatok). Jest więc bardzo niebezpieczny.

Do grup szczególnego ryzyka zaliczani są: małe dzieci, osoby starsze, osoby chore i kobiety w ciąży.

Straż Miejska w Częstochowie radzi jak zachować się podczas alarmu smogowego. Należy ograniczyć przebywanie na zewnątrz. Należy korzystać z transportu zbiorowego. Należy założyć maseczkę antysmogową. Nie należy wietrzyć mieszkania czy domu. Powinno się stosować oczyszczacze powietrza.

Jak można przyczynić się do poprawy powietrza? Zmienić źródło ogrzewania na bardziej ekologiczne. Wymienić stary piec na kocioł klasy 5. Palić opałem dobrej jakości. Korzystać z transportu zbiorowego (publicznego). Organizować wspólne przejazdy samochodem. Zamienić środek transportu na rower. Dawać dobry przykład sąsiadom. Rozmawiać o problemie z rodziną. Dzielić się ze znajomymi wiedzą o sposobie zatrzymania smogu.

źródło: Straż Miejska w Częstochowie

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content