W ostatnich dniach na dachu jednego z częstochowskich radiowozów Straży Miejskiej można zobaczyć tajemniczą białą skrzynkę. Pomimo sygnału dźwiękowego, który czasem się uruchamia, nie jest to jednak nic strasznego, a tylko urządzenie do pomiaru jakości powietrza.

Pojawienie się aparatury w Częstochowie uzasadnione jest umiejscowieniem w mieście siedziby Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskich i Gminnych. O szczegółach mówi Artur Kucharski – rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Częstochowie:

Odwiedzili nas przedstawiciele fundacji „Krajowy Indeks Powietrza”. Przywieźli ze sobą mobilną stację do pomiaru zanieczyszczeń powietrza, aby nam zaprezentować tylko dlatego, że w Częstochowie jest siedziba krajowej rady komendantów straży miejskich i gminnych. Komendant jest prefektem tej krajowej rady, dlatego takie urządzenia najpierw trafiają tutaj, a potem z naszych ocen korzystają straże miejskie i gminne w całej Polsce.

Jak działa taka stacja oraz co szczególnie interesuje korzystających z niej strażaków?

Ona dokonuje pomiaru w dowolnym miejscu i wyznacza obszar emitujący zanieczyszczenia. Jest wyposażona w gazomierz z komorą pomiarową np. do CO, pyłomierz laserowy z podgrzewanym torem oraz przyrządy do temperatury ciśnienia hałasu i temperatury. Z tych wszystkich możliwości sprawdzimy jakie jest powietrze w Częstochowie.

Jak na razie w Częstochowie jakość powietrza jest bardzo dobra. Jak przyznał Artur Kucharski strażacy wciąż będą kontrolować rozwój sytuacji wraz z kontynuacją sezonu grzewczego.

Skip to content